Ana Sayfa

E - Posta

Belgeler

30 Ağustos 2015 Pazar

FARMASER İLAÇ FİRMASI


Bostancı semtimizde neler oluyor da farkında değiliz. Eğer Platform çalışmaları için iş yerlerini örgütlemek için uğraş verirken "Farmaser İlaçve Kozmetik San." Firması ile görüşme olanaklarımız oldu. İş yerlerini örgütlenmesinde ciddi firmaların desteğini almak güç bakımından çok önemli olduğunu biliyorduk.
Bu firmanın ; İzmir merkezleri olmak üzere İstanbul'da iki adet yerleşik adresi ve de çalışma alanı bulunmaktadır. Bostancı'da bulunan Farmaser firması ,Kitapçı Mehmet Süleyman Sok. Ömer Apartımanı No:4/1 de işlerini çevirmektedir.Firma bürosuna giriş genellikle Bostancı Camii sokaktan yapılmaktadır.
Firma bürosuna saat 10.00 civarlarında gittiğimde iriyarı çam yarması gibi bir beyefendi küçüçük bir masanın başında oturuyordu. Ufak masanın üstünde de beyaz renkli bir telefon dikkat çekiyordu. Beyefendinin telefonlara bakanve ayni zamanda iş yeri temizlikçisi olduğunu tavır ve konuşma kalıbından anlıyorsunuz. Büronun ön kapısından girer girmez büro içine adım atar atmaz
giriş kapısı önünde karşılama yaptı. Bir bakıma içeriye tam girişimi engellemek istiyordu. Görevliye hak verdim. Üzerimde takım elbise ve kravat olmadığını düşünerek gerekli itibara gerek görmüyordu.Kısaca daha evvel gelen kişilerin kimlik çıkartmaları ile uyum sağlamadığımı anlamıştı. Ben deonun bu davranışlarından tedirginlik kokan bir iş yerine girdiğimi daha işinbaşında anlamıştım.Büronun arka tarafındaki oda da büyükçe çalışma masası vebirkaç tane telefon bulunuyor.Odanın aydınlatmaları oda zemininden yapıldığını hemen fark ediyorsunuz. Bu oda iş yeri sahibinin olsa gerek. İş yerine girişteki odada ise bir masa daha bulunmakta olup bu masanın üzerinde de bilgisayar düzenekleri yer kaplamaktadır. Kısaca üç masa ; ikisi boş biriyarmanın kullandığı masa eşya düzenini teşkil etmektedir.
Boş masalarda patron ve oğlunun oturduğunu bir iki söyleşiden sonra öğreniyorsunuz. İş yeri sahibi ile görüşme imkanım olmadığından öğleden sonra teşrif etmemi arzettiler.

Farmaser firması hakkında birkaç konuda bilgilenmenizi istemekteyim.

Resmi Gazetenin 11.07.2003 tarih ve 25165 sayılı gazetesinde, Aydın Devlet Hastahanesi için alımı düşünülen muhtelif ilaç ve serum ihalesinde üsulsüzlük yapıldığı için 2003/UK.Z-165 karar ile ihale iptalinin doğru olduğu belirtilmektedir.Bu kararda ;

"""Farmaser İlaç Ecza Deposu Medikal Kozmetik Ürünler Sanayi ve Ticaret Limited Şirketince verilen teklifle ilgili geçici teminat mektubu limit içi ve süresiz olarak düzenlenmiştir. 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 35 inci maddesi ve Mal Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği ekinde yer alan geçici teminatla ilgili standart form'a aykırı bulunan geçici teminat mektubu sunulmasına rağmen, anılan isteklinin teklifi değerlendirmeye alınarak ihalenin bir kısmı bu isteklinin üzerinde bırakılmıştır"""Ve yine ayni kararda ,
 """Farmaser İlaç Ecza Deposu Medikal Kozmetik Ürünler Sanayi ve Ticaret Limited Şirketince verilen teklifle ilgili geçici teminat mektubu limit içi ve süresiz olarak düzenlenmiştir. 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 35 inci maddesi ve Mal Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği ekinde yer alan geçici teminatla ilgili standart form'a aykırı bulunan geçici teminat mektubu sunulmasına rağmen, anılan isteklinin teklifi değerlendirmeye alınarak ihalenin bir kısmı bu isteklinin üzerinde bırakılmıştır."""
Söz konusu kararda Farmaser firması ile ilgili son madde ise ;
""" İhaleye 14 istekli teklif vermiş, idarece ihaleye teklif veren 5 istekliihale dışı bırakılmış, bunun sonucunda ihale dışı bırakılan 5 istekli idareye şikayet başvurusunda bulunmuştur. İdare şikayet başvuruları doğrultusunda ihaleye devam kararı almış, ancak bu kararı şikayet sahiplerine bildirmemiş olup, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 55 inci maddesinin yedinci fıkrasına aykırı davranılmıştır."""
Resmi gazeteden yapılan alıntılardan Bostancı semtinin çok tehlikeli ve güçlü bir bombanın altında bulunduğu düşüncesi meydana çıkmaktadır.Bu işler Devletin uğraş alanında olduğundan konunun detaylarını meraklı Platform üyelerimize bırakıyorum.Ama duyarlı bir kişi olarak birkaç tümcemi eksik etmek istemiyorum. Resmi gazetede ilgili firma için yapılan suçlamadan yola çıkarak vatandaş olarak sıkıntıları belirtmekte fayda görmekteyim. Bu gün basit bir bakkal dükkanı açan esnaftan onlarca belge istenmektedir. Yeşil kart almak isteyen fakir fukaranın beyanını tapudan, maliyeden, muhtarlıktanteyit ettiren, inceleyip, soruşturan kamu bürokrasisi, milyar dolarlık ilaç belirleme işinde nedense firma beyanıyla yetinmekte, hiçbir inceleme denetleme ve araştırma gereksinimi duymamaktadır .Devletin pozisyonu ; üç masa ve üç telefon ile kurulan ilaç satım firmalarının ' vicdanına' terk edilmiş, uygulama ' soyguna ve yağmaya açık davet' şekline dönüşmüştür.Öğleden sonra Farmaser firmasına gittiğimde bilgisayar başında bir genç ile görüşmemi küçük masada oturan müstahdem sağladı. Genç ; firma sahibinin oğluolduğunu öğrendiğimden Platform çalışmalarını sakin olarak anlatmak istiyordum. Genç delikanlı bedenini tarafıma çevirmeden kafasını çevirerek yarım dinleyiş durumunda hafif gülümsemeyle dinler gözüküyordu. Kabaca bir davranış söz konusuydu. Konuşmamız medeni ölçüde olmayacağını düşündüğümde işyeri sahibi ile kontak kurulmasını talep ettiğimde, patronun oğlu ; " Pazarcıların bizlere bir zararı yok. Sonra bunlar zavallı insanlar niye şikayetçi olalım" dedi. Babasının da ayni fikirde olduğunu söyledi. Babası ile görüşmeninde imkansız olduğunu büroda durduğum zaman içinde anlamıştım. Patron devamlı olarak telefon ile görüşme yapıyordu. Belki Ülkemizin herhangi bir hastahanesi için yapılacak ihalede malı devirmek içinortam hazırlayabilirdi. Duymadığım sözcükler üzerine de hayal kurmak istemiyorum. Ama ortada gerçeklerde insanı ister istemez düşünceye götürmektedir.

İş yerlerinin önünde pazarcıların satış yapmasından rahatsız olmayanlar internet sayfalarında hangi yazılara yer verdiklerine bir göz gezdirelim.

"""hey gidi İstanbul 23.12.2004, 16:02
ah be istanbul sen ne padisahlar ne krallar yuttun senın tasın toragın altın degılde ne hadı bana soyle bır konusabılsen bır dokebılsen ıcını kım bılır neler anlatıcaksın
Kazanova"""

"""Vah ! Güzel İstanbul... 22.11.2004, 02:00
Herkese Selam:Ben 42 yıl önce İstanbul'da doğdum.Babam,dedem,dedemin babası da İstanbul doğumlu.İstanbul,Taşra İstilasına uğramadan önce yaşanacak en kaliteli kentlerden biri idi.Yaşam kalitesini yok edenler maalesef İstanbul'a gelip de kentli olma bilincini edinemeyen yabancılardır.1983'den sonra yaşananlar,herkesce malumdur.Nereden ve ne amaçla geldiği belli olmayan ipsiz,sapsızlara yıllarca peşkeş çekildi İstanbul. Hala sinsi işgaller devam ediyor.Yerel yönetimler de bırakın izlemeyi,işgali teşvik ediyor.Gecekondu mahallelerine sınırsız hizmet götürüyor.Esenyurt,Altınşehir,Gazi mahallesi,Küçük Armutlu ve daha niceleri.Gidin ve görün.Kahrolursunuz.Oturup ağlarsınız.Biz gerçek İstanbul'lular,Kendi memleketimizde azınlık durumundayız artık.Saygılarımla...
Private Pilot"""
"""O İstanbul Yokmu 13.08.2004, 10:57
Her yeri cennet!..O Beyoğlu'nun arka sokaklarına girdimmi o tinercilerin,sokak çocuklarının açlık kokan nefeslerini çekerim içime.Cennet'in arka köşelerine varoşlara indiğimde yoksulluk,işsizlik ve çaresizlik karşılar. Cennetin içi ise otopark mafyası,simitçi,pazarcı mafyası vs. kolgezmekte,magandalar sokaklara tükürmekte, sağa sola silah atmakta, kapkaçlar kimbilir yine hangi kızı yerlerde sürüklemektedir.Trafiğe,neme,kirli sulara,kalabalığa vs. hiç değinmiyorum.İşte bizim cennetimiz İstanbul...Yoks cehennemmi demeli?"""
Bostancı'mızda bulan bu firmanın Platformumuza sıcak bakmamasını doğal karşılamak zorundayız. İş yeri karşısında bulunan pazarcılara hoş görü içinde olduklarını, işyerine bir saldırı gelir düşüncesi ile olsa gerektir ki dayanışmalarımızı kabul etmemişlerdir. Fakat İnternet sayfalarında ise nefretle bu insanlarımızdan söz etmektedirler.Bu firma ile diğer bir belge ise üzüntü vericidir. Tüm ilaç ve kozmetik sanayi firmaları kentin belirli bölümlerinde bulunmasına karşılık Farmaser firmasının sota bir alan seçmesi dikkat çekicidir.
Türkiye Cumhuriyet Rekabet Kurulu Başkanlığının bir başka kararını da buradaaçıklamak istiyorum. Yazıya eklenti ve çıkarma yapmadan aynen yapıştırıyorum. Platform üyelerimizin engin görüşlerine konuyu bırakıyorum.
Fako İlaçları A.Ş. ile Farmaser İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti. arasında akdedilen ihalelere ilişkin çalışma ilke ve prensiplerine menfi tespit belgesi verilmesi veya muafiyet tanınması talebi.
30.12.2004 tarihli müracaat ve 17.02.2005 tarih 04-83/1171-296 sayılı
karar üzerine ;
Rekabet Kurumu Başkanlığından,
REKABET KURULU KARARI
Dosya Sayısı : 2004-1-100 (Menfi Tespit)
Karar Sayısı : 04-83/1171-296
Karar Tarihi : 30.12.2004

Rekabet Kurumu Başkanlığından,

G. RAPORTÖRÜN GÖRÜŞÜ: İlgili raporda; Fako İlaçları A.Ş. ile Farmaser İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti. arasında akdedilen "SSK İhalelerine Katılacak İlaç Depoları Çalışma İlke ve Prensipleri" sözleşmesine 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 8. maddesi uyarınca menfi tespit belgesi verilmesinin uygun olduğu ifade edilmektedir.

Bu prensiplerin Farmaser tarafından kabul edilmesi çerçevesinde söz konusu depo, belirtilen bölgelerdeki tüm SSK ünitelerinin açık ihalelerini takip edip ilgili ihalelerdeki Fako İlaçları A.Ş. ürünlerine fiyat teklifi vermeyive SSK tarafından açık ihaleler için kesmiş olduğu firmaya ait ilaçların fatura tutarının tamamına karşılık noterden temlikname vermeyi taahhüt etmektedir.

I. SONUÇ
Düzenlenen rapora ve incelenen dosya kapsamına göre; Fako İlaçları A.Ş. ile Farmaser İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti. arasında akdedilen "SSK İhalelerine Katılacak İlaç Depoları Çalışma İlke ve Prensipleri" sözleşmesine 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 8. maddesi uyarınca menfi tespit belgesi verilmesine OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.
Farmaser firmasında ancak ayakta onbeş dakika kalabildim. Zaten suratımı seytana benzetmiş olacaklar ki tüm sorularıma dalga geçer gibi yanıt vermelerinden içeride fazla kalmamam gerektiği intibanı alıyordum. "Sepetlenmiş" olarak firmadan ayrıldım.Firma hakkında hazırlanan yazı üzerine firmayı zor durumda bırakmamak, yanlış anlaşılmaları bertaraf etmek için asağıdaki yazıyı firma yetkilisine gönderdim.
"""Sayın Farmaser Firma Yetkilisi,
Bostancı Sahipleri Platformu olarak Bostancı'da iş yerleri bulunan firmaların tanıtımını yapmaktayız. Firmanız hakkında hazırladığımız yazının ilkelerimize ışık tutması ve yanlış değerlendirmeler yapmamak için bilgilerinize baş vurmak zorunda kaldık.
Bu bakımdan ;
1.Resmi Gazetenin 11.07.2003 tarih, 25165 sayılı gazetesinde muhtelif İlaç ve serum ihalesinde usülsüzlük yapıldığı ve 2003/UK.Z-165 karar ile ihalenin iptal edildiği,
2.Rekabet Kurulunun 2004-1-100 Dosya sayısı,04-83/1171-296 karar sayılı 30.12.2004 tarihli karar üzerine,Platformumuza vereceğiniz yanıt ile yardımcı olmanızı talep etmekteyiz.
Saygılarımızla.6.Mart.2005
"Bostancı Sahipleri Platformu" adına
İletişim Sorumlusu Ülkü Ozan"""

Farmaser Firmasına gönderdiğim yazı T.C nin resmi belgelerinde yerini alınmıştır.Fakir ve fukarananın yanında olduğunu söyleyen firma el altından fakir fukaranın vergilerine göz dikmiştir.Semt Pazar yerinde birilerini korurken Devlet ihalelerinde de kendi firmasının korunması için yasal ortamın dışına çıkmaya cesaret göstermişlerdir.

Firmadan bilgilenmek için yazdığımız yazıya bu güne kadar yanıt gelmemiştir.

Saman altından su götürmenin tipik örneği ile karşı karşıyayız.

ANLATILAR


 

Bu site İstanbul İl'i Kadıköy İlçesi Bostancı semtinin sorunları ile ilgilenir.

E-Posta : mail@bostanciplatformu.com

© 2003