Ana Sayfa

E - Posta

Belgeler

2 Eylül 2015 Çarşamba

SAHİLDEKİ DÜRÜMCÜ'LER HAYATIMIZI KARARTIYOR.

NEDEN DÜRÜMCÜLERİ
İSTEMİYORUZ. Sayın Reha murteza'nın yorumu üzerine -
26.04.2006 08:54:04

Bir akşam vakti ; saat 21.00 den sonra alt Bostancı’ya çıktığınızda karşılaşacağınız manzarayı gözleriniz önüne getirmek istiyorum.

Tren istasyonu alt geçidine geldiğinizde koyunun ince bağırsağından yapılması gereken kokoreç nesnesinin pis kokusu ile irkileceksiniz.Yeni açılan Çakır büfede LPG ile pişirilen, hangi etle yapıldığı belli olmayan dönerin kokusunu içinize çekmemeye gayret göstermelisiniz.

Ayakkabıların ökçelerine basmış, elinde tesbih ile bulanık bakışlı insanları göreceksiniz.Bu insanlar geçenleri aşağıdan yukarıya doğru süzmektedirler. Bu saatlerde Alt Bostancı’da bulunma sebeblerinizi beyinlerinden geçirmektedirler.Sazevi, bar, içkili lokanta, türkü evi, kokoreç, döner, midye tava, köfteci,müzikhol müşterisi olup olmadığınızı kalıbınıza bakarak karar vermekteler.Bu insanlar mekanlarına müşteri çekmek için oradadırlar. Burada ağzından salya sümük akarak döner, kokoreç yiyenler arasından geçmek durumundasınız.

Trafik ışıklarını geçtikten sonra park alanına geldiğinizde korku ve telaş içinde olacaksınız.Tinerci ve şarapçı vatandaşlarımız park alanında yerlerini almışlardır. Keyiflerine devam etmekteler.Hele sizi keriz görürlerse şarap parası istemek için yanınıza geleceklerdir.Park civarında bir adet polis bulma imkanınız yoktur. Polisler de bu insanları kovalamaktan bıkmışlardır.Park alanı içinde geçmemeniz tavsiye edilir.

Deniz havası almak için sahile geldiğiniz de “Dürümcü” lerin oturma yeri ve civarını dönme (!) insanlar ile dolu olduğunu göreceksiniz. Eskiden Beyoğlu’nu mesken tutan sorunlu vatandaşlar birkaç yıldır Bostancı’yı mesken tutmuşlardır.

Aman , hava almak için yönünüzü Kartal istikametine dönmeyiniz. Kıyı boyunca taşların üzerine şarap içenler ile kucak kucağa oturmuş sapıklar bu kez de karşınıza gelecektir.Bazı ehlikeyf insanlarımız da midye bira keyfini taşlar arasındaki fareler ile birlikte yapmaktadır.Buralar da şarap ve birasını içenler gözleri dönmüş olarak dönme aramaktadırlar.

İşte böyle, Kadıköy Belediye Başkanı Alt Bostancı da her kapalı alana içkili yer ruhsatı verirse , yine Büyükşehir Belediyesi de Balıkçıları ve iki adet dürümcüye ait gecekonduları imar yönetmeliğine uymayan yapılaşmaya göz yumarsa Bostancı’lılar bu yaz da akşamları deniz yüzü göremeyecektir.

Kadıköy Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesini görevlerini kötüye kullandıklarından dolayı kınıyorum.
1.
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI Ruhsat ve Denetim Müdürlüğüne,
Konu : Kadıköy İl’i Bostancı semtinde iki adet dürümcü’nün sorgulanması.

Bostancı semtinin İDO İşletmelerinin iskelesinin yanında kıyı boyunca Balıkçılar ve iki adet pislik yuvası dürümcüler bulunmaktadır.

Söz konusu “Altın Eldiven” ve “Kardeşler” dürümcülerine hangi şartlarda ruhsat verildiğini sorgulamak istemekteyiz.

Caddebostan ve Kartal arasında sahil boyunca tüm pislik yuvalarını Büyükşehir Belediyesi olarak yıktınız. Çok güzel bir hizmet verdiniz. Fakat, Bostancı sahilde bulunan Balıkçı ve dürümcülere dokunulmadı.

Söz konusu yerler “ Kıyı Kanununa” göre yasal olmayan yapılanmadadır.Bu iki dürümcüye hangi şartlarda çalışma ruhsatı verilmiştir.Büfe olarak çalışma ruhsatı verildi ise dürümcülerin gecekonduları çevresinde 200 ün üstünde sandalye ile 45 in üstüne masa bulunmaktadır.

Buradaki tüm yapılaşma ve işyerleri çalışma şartları yasal içerik taşımamaktadır.

Bostancı Sahipleri Platformu olarak yasal olmayan bu işlerin devamı için rüşvet söz konusu olacağını düşünmekteyiz.

Konu hakkında tarafımıza bilgi verilerek gerekenin yapılmasını rica ederiz.
Saygılarımızla. 2.Mayıs.2006

Bostancı Sahipleri Platformu
Yönetim Kurulu

Büyükşehir Belediyesi , Beyaz Masa
Başvuru no: 1242--
Güvenlik no:451--
////////////////////////////////////////////////////////////
yanıt 1-
BİRİM : C BÖLGESİ ZABITA
SON DURUM ;BAŞVURUNUZ İLE İLGİLİ OLARAK İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ C BÖLGESİ ZABITA EKİPLERİ İLE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.KARDEŞLER BÜFENİN,MİLLİ EMLAK DAİRE BAŞKANLIĞINA 3 YILLIK KİRASININ ÖDENDİĞİ,ALTIN BÜFE'NİN MALTEPE BELEDİYESİ TARAFINDAN RUHSATLI OLDUĞU,ELDİVEN BÜFE'NİN İSE MAHKEME İTİRAZLI,MAHKEME KARARININ NETİCESİ BELLİ OLMADAN HERHANGİ BİR İŞLEMİN YAPILAMIYACAĞI BİLGİSİ İLETİLMİŞTİR.BİLGİNİZE İYİGÜNLER DİLERİZ.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Yanıt1 de yanlış bilgilendirilme tesbit eilerek Büyükşehir Belediyesine
tekrar asağıdaki dilekçe gönderildi.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına,

Konu : Kadıköy Bostancı sahilindeki iki adet dürümcünün sorgulanması
İlgi : İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa ;
Başvuru no:1242--
Güvenlik no:451--
Ek : Şikayetimize yanıt (!)

Konu ile ilgili yazışmamız ilgi konu da açıklanarak taleblerimiz sunulmuştur.

Platformumuz bu konuya çok önem vermektedir. Hatta bu sorunu www.bostanciplatformu.com sitemizin “Çevre Sorunu” böiümünde “REF 23” de dile getirdik.

Şikayetimize verilen yanıttan üzüntü duyduk. Zira,söz konusu şikayet alana iki adet dürümcü olmasına rağmen üç adet dürümcüden bahis edilmektedir.Bu konu da açık ve net yanıt verildiğinde söz konusu yerin kalkması için sivil toplum kuruluşu olarak her çalışmayı yapmak zorundayız.
Bostancı’mız için iyi niyetli çalışmalarınızı çok iyi bilmekteyiz.
Saygılarımla.9.Mayıs.2006

Bostancı Sahipleri Platformu
Yönetim Kurulu

EK :
BİRİM : C BÖLGESİ ZABITA
SON DURUM : SN BOSTANCI SAHİPLERİ PLATFORMU;BAŞVURUNUZ İLE İLGİLİ OLARAK İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ C BÖLGESİ ZABITA EKİPLERİ İLE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.KARDEŞLER BÜFENİN,MİLLİ EMLAK DAİRE BAŞKANLIĞINA 3 YILLIK KİRASININ ÖDENDİĞİ,ALTIN BÜFE'NİN MALTEPE BELEDİYESİ TARAFINDAN RUHSATLI OLDUĞU,ELDİVEN BÜFE'NİN İSE MAHKEME İTİRAZLI,MAHKEME KARARININ NETİCESİ BELLİ OLMADAN HERHANGİ BİR İŞLEMİN YAPILAMIYACAĞI BİLGİSİ İLETİLMİŞTİR.BİLGİNİZE İYİGÜNLER DİLERİZ.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
2. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Emlak İşleri Müdürlüğüne,

Kıyı Koruma Kanununa göre İstanbul sahillerinde bulunan çay bahçeleri ve kondular Büyükşehir tarafından yıkılmıştı. Kadıköy Belediyemizde kendi alanında bulunan kaçak yapılara müdahale ederek yıkıma yardımcı olmuştu.

Fakat, Bostancı’lıların sürekli şikayetlerinden olan İDO İşletmeleri yanında bulunan 7 adet Balıkçı kulübesi ile iki adet “Altın Eldiven” ve “Kardeşler” isimli dürümcü gecekonduları gözden kaçırılmıştır.Söz konusu dürümcüler kıyı şeritine en az 250 adet sandalye ile 60 masa ile büfe alanını çay bahçesi alanına çevirmişlerdir.

Birkaç ay evvel Kadıköy sahil yürüyüş alanlarındaki kulübeleri kaldırdığınızı memnuniyet ile izlemiştik.Fakat, Bostancı sahildeki pislik yuvası iki adet dürümcü ile balıkçıları kaldırmamanızdan üzüntü duymuştuk.

Halbuki, Kıyı Kanununa göre; kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup,buralarda hiçbir yapı yapılamaz.Büyükşehir Belediyemiz yükümlü olarak, çevrenin korunmasından sorumludur.

Bilhassa Dürümcülerin bulunduğu alan sosyal sorunlar içermektedir. Birkaç yıldanberi bu alanda seksüel bozukluğu olan kişilerin toplanma alanı olmuştur. Bostancı’lı aileler bu alandan geçiş yapamamaktadır.Kıyı şeritinde bir takım insanlar çevrede açık alanda satılan kokoreç, midye ,bira ve şarap alarak kordon boyunca açık alan sofraları kurmaktadırlar. Aydınlatmanın olmadığı bu alanda sapık insanların davranışları rahatsız olmamıza sebeb olmaktadır.

Şikayet konumuz olan söz konusu yerler için gerekenin yapılmasını rica ederim
Saygılarımla.29.Nisan.2006
Bostancı Sahipleri Platformu
Yönetim Kurulu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyaz Masa Başvuru;no:1239-- Güvenlik No : 945--

/////////////////////////////////////////////////////////
yanıt 1.
BİRİM : C BÖLGESİ
SON DURUM :C BÖLGESİ ZABITA EVRAK, C BÖLGESİ VE EMLAK MÜD. FAXLANDI.

yanıt 2.
BİRİM : C BÖLGESİ ZABITA
SON DURUM : SN BOSTANCI SAHİPLERİ PLATFORMU;ZABITA MÜDÜRLÜĞÜMÜZ C BÖLGESİ ZABITA AMİRLİĞİ EKİPLERİNCE 03/05/2006 TARİHİNDE YAPILAN KONTROLDE BOSTANCI İDO YANINDAKİ BALIKÇILARIN MAHKEME KARARLARINDAN DOLAYI YIKIMI YAPILAMAMIŞ OLUP,ALTIN ELDİVEN VE KARDEŞLER DÜRÜMCÜSÜNÜN MİLLİ EMLAK DAİRE BAŞKANLIĞININ KİRACILARI OLDUĞU KIYI ŞERİDİ SAHİL BOYUNCA AYDINLATMA İŞLEMLERİNİN DE YAPILDIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR.AYRICA ANADOLU YAKASI YETKİ VE SORUMLULUK ALANINDA KALAN YERLERDE SEYYAR ESNAF FAALİYETLERİNE EKİPLERİMİZCE MÜSAADE EDİLMEMEKTEDİR.BİLGİNİZE İYİGÜNLER DİLERİZ.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Sayın Zabıta İşleri Müdürlüğüne,

İstanbul Büyükşehir Belediyesine Kadıköy Bostancı semti sahilde İDO iskelesi yanında bulunan Balıkçılar ve iki adet dürümcü büfesi üzerine sorgulama yapmıştık.
Söz konusu yazımızda “Altın Eldiven” ve “Kardeşler” dürümcüsü hakkında işyeri ruhsatları üzerine yanıt almıştık.Ama söz konusu iki dürümcü büfe statüsünde çalışma ruhsatları olmasına rağmen çevrelerine 200 adet sandalye ve 45 adet masa koyarak Açıkhava kahvehanesi gibi çalışmaktadırlar.Bu işyerlerinin işlevinde Bostancı halkı çok sıkıntı çekmektedir. Büfelerin oturma alanları bilhassa sapık ve dönme insanlar ile dolmakta olup ailece Bostancı sahiline inmek mümkün olmamaktadır.
Konu ile geniş bilgiyi web sitemizden www.bostanciplatformu.com da “çevre sorunu” REF 23 e açıklayıcı olarak görebilirsiniz.
Ailelerimizle birlikte sahilde dolaşma fırsatımızı dikkate alınarak gerekenin yapılmasını rica ederim.
Saygılarımla.9.Mayıs.2006

Bostancı sahipleri Platformu
Yönetim Kurulu ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına,

Konu: Bostancı sahildeki iki adet dürümcü’nün sorgulanması.

EK 1 de yazıldığı üzere, Bostancı sahil kenarında bulunan “Altın Eldiven” ve “Kardeşler” Büfelerinin ;
a- Ruhsat sorgulanması,
b- Özellikle her iki dürümcü’nün büfe olarak çalışma izni almasına rağmen söz konusu büfelerin etrafının sandalyeler ve masalar ile çevrilerek çay bahçesi durumuna getirildiğini yazmıştık.
Buna göre EK2 ve EK 3 te C Bölge Zabıtamızın söz konusu yerde üç adet büfeden konu açtığına anlam veremedik. Halbuki iki adet büfe bulunmaktadır. Tarafımıza doğru bilgiler verildiğinde konuyu çözmekte kolaylık sağlayacağımızı bilmenizi isteriz. Söz konusu işyerleri için Milli Emlak’tan Bilgi Edinme Yasasına göre bilgi almak için gereken yapılmıştır.
Ve yine, Büfe çevresinin çay bahçesine çevrilmesinin mümkün olmadığını masa ve sandalyelerin kaldırılması talebinde bulunmuştuk.Zabıtamız bu konu üzerinde duyarlı olmaması Platform üyelerimizi üzmüştür.
Tarafımıza açık ve yapıcı yanıt verilmesini talep ediyorum

Bostancı Sahipleri Platformu
Yönetim Kurulu
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı,
Zabıta Müdürlüğüne,

Konu: Kadıköy İlçesi Bostancı semti sahilindeki iki adet Büfe Hk.

Bostancı sahilinde İDO iskelesi yakınında iki adet “Altıneldiven” ve “Kardeşler” Büfesi bulunmaktadır.Bilhassa akşamları bu alanda aile olarak geçiş yapmamız mümkün olmamaktadır. Toplum aile yapısını rencide edebilecek seksüel sapıkların bu çevrede toplandıkları ve çevreden geçenleri rahatsız etmektedirler.Olay polisiye olarak gözükmekle birlikte bu kişilerin uygun olmayan şartlarda büfe işletme kaynaklandığını görmekteyiz.

Kıyı kanununa göre bu alanda yapılaşma mümkün değildir. Fakat Büyükşehir Belediyemizin verdiği bilgilere göre söz konusu yer “Milli Emlak” tan kiralandığı bildirilmiştir.Belediyemiz bu alanda işyeri çalışma ruhsatı vermiştir.

Bu çalışma ruhsatı çay ocağı, lokanta, büfe ve çayhane olarak mı verilmiştir? Hangi şartlar da işyeri çalışma ruhsatı verilirse verilsin Zabıta Yönetmeliğine göre bu işyerleri uygun sartlar da çalışmamaktadırlar.

Büfe olarak çalışma ruhsatı verildiyse, söz konusu işyerlerinde gazete, mecmua ve sigara satılması gerekmektedir.Böyle bir durum söz konusu değildir.

Lokanta işletme ruhsatı verildiyse söz konusu alanda tuvalet ve yıkanma yerleri yoktur.

Çayhane veya çay ocağı ruhsatı verildiyse bu işyerlerinde et (!) ürünleri satılmaktadır.

Hangi durum söz konusu olursa olsun söz konusu yerde 200 adet sandalya ve 45 adet masanın sahil kıyı şeritinde olması mümkün değildir.Ayriyeten “Altıneldiven” işyeri büfe(!) yanında da kapalı yemek yeme alanı düzenlemiştir. Her iki işyeri limanın deniz kenarına kadar beton döşeme yaparak çalışma alanlarının dışına çıkmışlarır.Ayriyeten Belediyemizin sahilde insanların istirahatleri için temin ettiği oturma grubları da bu alanda bulunmaktadır.

Söz konusu işyerlerinde çöp şiş, ciğer,Adana kebab ve kokoreç satışları yapılmaktadır. Büfe olarak işyeri çalışma ruhsatı verilen bu yerlerde yiyecek maddelerinin (!) satılması mümkün değildir.

Son söz: Zabıta yönetmeliğine göre söz konusu alanın gerekenin yapılmasını talep ediyorum.
Saygılarımla.11.Mayıs.2006

Bostancı Sahipleri Platformu
Yönetim Kurulu

Gereği :Zabıta Müdürlüğü
Bilgi : Büyükşehir Belediye Başkanlığı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Başvuru no: 12465.
Güvenlik no:2857.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN YANIT .

Konu: IBB.BEYAZMASA
Gönderen: beyazmasa@ibb.gov.tr
Tarih: 11 Mayıs 2006, Perşembe, 12:00 am
Alıcı: MAIL@BOSTANCIPLATFORMU.COM

Sn İlgili;
Daha önce başvurunuz üzerine C Bölgesi Zabıta Birimi konu ile ilgili cevabı size bildirmiş bulunmaktadır. Bahsi geçen büfeler ruhsatlı
olduğu için Büyükşehir Belediyesine bağlı C Bölgesi Zabıta birimi tarafından kaldırılmak istendiğinde mahkemeye verilmiş, mahkeme
tedbir kararı koymuştur. Şu anda Büyükşehir Belediyesinin mahkeme sonuçlanıncayakadar kaldırma yetkisi yoktur.Bilgilerinize iyi günler dileriz.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Büyükşehir Belediyesinden bir yanıt daha (!)

Konu: ibb beyazmasa
Gönderen: beyazmasa@ibb.gov.tr
Tarih: 15 Mayıs 2006, Pazartesi, 12:00 am
Alıcı: mail@bostanciplatformu.com

SN. bOSTANCI SAHİPLERİ PLATFORMU;
BAŞVURUNUZDA YER ALAN ALTIN ELDİVEN VE KARDEŞLER İSİMLİ YERLER MİLLİ EMLAK DAİREBAŞKANLIĞI'NIN KİRACISI
DURUMUNDADIR.BU İKİ YERLE İLGİLİ KONU YARGI AŞAMASINDADIR. MAHKEME KARARINA GÖRE İLGİLİ YERLER HAKKINDA İŞLEM
YAPILACAKTIR..BİLGİLERİNİZE..İYİ GÜNLER...
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Büyükşehir Beldiyesinden bir yanıt daha !

Konu: ibb beyazmasa
Gönderen: beyazmasa@ibb.gov.tr
Tarih: 15 Mayıs 2006, Pazartesi, 12:00 am

SN. BOSTANCI SAHİPLERİ PLATFORMU;
BAŞVURUNUZDA YER ALAN ALTIN ELDİVEN VE KARDEŞLER İSİMLİ YERLER MİLLİ EMLAK DAİRE
BAŞKANLIĞI'NIN KİRACISI
DURUMUNDADIR.BU İKİ YERLE İLGİLİ KONU YARGI AŞAMASINDADIR. MAHKEME KARARINA GÖRE
İLGİLİ YERLER HAKKINDA İŞLEM
YAPILACAKTIR..BİLGİLERİNİZE..İYİ GÜNLER...
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

MAHKEME KARARINI SORGULAMA : Bilgi Edinme

T.C.
İSTANBUL
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Bilgi Edinme Birimi Sayın Bostancı Sahipleri Platformu
4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında, aşağıda bilgileri yeralan başvurunuz Bilgi Edinme Birimimize ulaşmıştır.
Saygılarımızla

Başvuru Tarihi 14.05.2006
Başvuru Kayıt No 1590.

Başvuru Sahibinin
Adı ve Soyadı Bostancı Sahipleri Platformu
Başvuru Cevap Şekli E-posta
E-posta Adresi mail@bostanciplatformu.com

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir.
Gereğini arz ederim.

İstenen Bilgi veya Belgeler Kadıköy Bostancı sahil yolu İdo iskelesinden 50 m. uzaklıkta "Kardeşler" Ve Altın Eldiven" işyerleri bulunmaktadır.Bu işyerlerinin yasal olmadığını Zabıta Müdürlüğüne,zabıta müdürlüğü söz konusu yerlerinin yıkımının imkansız olduğunu bildirerekMAHKEME KARARI olduğunu belirtmişlerdir.Tarafıma söz konusu iki işyeri için mahkeme kararlarını iletmenizi rica ediyorum. saygılarımla.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN “ ALTINELDİVEN” VE “KARDEŞLER” BÜFELERİ İÇİN TALEP EDİLEN MAHKEME KARARLARI ÖZETİ : İBŞBelediyesi 16.05.2006 gelen

Maltepe İlçesi Küçükyalı semtinin Bostancı meydanı’nda bulunan 1193 numaralı Ada’nın önüne isabet eden deniz dolgu vasıflı iki adet 30 m. karelik büfelerin yıkımı için İstanbul Büyükşehir Belediyesinin aldığı yıkım kararına karşılık büfe sahipleri Selami Karakelle ve Eren Diptaş mahkemeye giderek büfeleri için ihtiyari tedbir kararı almışlardır.
“Altıneldiven” büfesinin 12.07.2002 başlangıç tarihli 5 yıl süreli kira akdi bulunduğu, ve yine “Kardeşler” büfenin 27.04.2001 tarih başlangıçlı 5 yıl süreli kira akdi olduğu bildirilmektedir.
Her iki işyeri sahiplerinin ihtiyati tedbir kararları yüzünden söz konusu işyerleri yıkılamamaktadır.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
23.MAYIS.2006 BÜYÜKŞEHİR'DEN GELEN YAZI :
BİRİM : C BÖLGESİ
SON DURUM : ZABITA KONU GEREKLİ İNCELEME VE İŞLEMLER YAPILMAK ÜZERE C BÖLGE ZABITA AMİRLİĞİNE İLETİLMİŞTİR.VATANDAŞA BİLGİ VERİLEREK GEREKLİ YÖNELNDİRME YAPILMIŞTIR.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
T.C
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANLIĞI
31.05.2006

Sayı :12734-62-160.00/07.1341-Zbt.5740
07.1442-Zbt.6126
Konu: Şikayet
Sayın Bostancı Sahipleri Platformu
İlgi: a) 09.05.2006 tarihli Bostancı Sahipleri Platformu'na ait e-mail
b) 17.05.2006 tarihli Bostancı Sahipleri Platformu'na ait e-mail

İlgi(a-b) e-mailleri ile ; Maltepe İlçesi, Bostancı sahil yolu üzerinde Altın Eldiven ve Kardeşler ünvanlı dürümcülerin çevrelerine koydukları masa sandalye gibi Açıkhava kahvehanesi gibi çalıştıklarını, bu durumun Bostancı halkını sıkıntıya soktuğu ifade edilerek, bu olumsuzluğun giderilmesi istenmektedir.

Zabıta Müdürlüğümüz “c “ Bölgesi Zabıta Amirliği ekiplerince söz konusu yerde yapılan kontrölde ; Altın Eldiven ve Kardeşler dürümcüsünün Milli Emlak Daire Başkanlığının kiracıları olduğu anlaşılmış olup, dış kısımlarında bulunan masa, sandalye vb işgallerinin kaldırılması hususunda yapılan tebligat neticesinde söz konusu işgallerin ilgilerince kaldırılmış olduğu görülmüştür.

Bilgilerinize rica ederim.

Mustafa Tahmaz
Zabıta Müdürü

Dağıtım :Özel Kalem Müdürlüğüne (arz)
Bostancı Sahipleri Platformu
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına,
Bilgi Edinme Kurulu Başkanlığı

Kadıköy İlçesi Bostancı mahallesi sahilinde bulunan iki adet büfenin sorgulanması için Milli Emlak Genel Müdürlüğüne yazı yazıldı.

Milli Emlak Genel Müdürü adına Ali Kemal Akkoç’ta 07.06.2006 tarih ve MEG0.18/3211-15883 sayı ile Platformumuza yanıt vermişlerdir.
Bu yazılarında ; İstanbul İli Maltepe İlçesi Küçükyalı mahallesine bulunan 1193 adanın üstünde Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki dolgu vasıflı taşınmazın büfe olarak işgal edildiğini ve 09.01.2004 tarihinde 2886 sayılı Devlet ihale kanunun 51/g maddesi uyarınca yapılan ihale ile kiraya verildiği, ayriyeten 3621 sayılı kıyı kanunu hükümleri doğrultusunda kullanılmak üzere mülga 5272 sayılı Belediye Kanununun 79. maddesi gereğince İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tasarrufuna bırakıldığı bildirilmektedir.

Söz konusu iki adet büfenin varlığından –daha evvel şikayetlerimizi bildirmiştik- Bostancı’lılar olarak rahatsız oluğumuzu bildirmek isteriz.

Bu bakımdan söz konusu büfeler Büyükşehir Belediyemiz tasarrufunda olduğuna göre, bu büfelerin kaldırılmasını düşünüyor musunuz?

Saygılarımızla. 26.Ekim.2006

Bostancı Sahipleri Platformu
Yönetim Kurulu


T.C.
İSTANBUL
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Bilgi Edinme Birimi
Sayın Bostancı Sahipleri Platformu
4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında, aşağıda bilgileri
yeralan başvurunuz Bilgi Edinme Birimimize ulaşmıştır.

Saygılarımızla
/////////////////////////////////////////////////////////////////////
Başvuru Numarası: 17025..
Başvuru Tarihi: 09.01.2007
Başvuru Konusu: İstanbul Büyükşehir Belediyesine,
Konu .Kadıköy İlçesi Bostancı sahilindeki büfeler Hk. Bostancı Platformu olarak Bostancı sahilde bulunan iki adet büfenin durumunu Milli Emlaktan soruşturduk. Bilgi Edinme yasasına göre aldığımız bilgilerden ; söz konusu kıyı dolgu vasıflı taşınmazın, 3621 sayılı Kıyı Kanunu hükümleri doğrultusunda kullanılmak üzere , mülga 5272 sayılı Belediye Kanununun 79. maddesi gereğince İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tasarrufuna bırakıldığı belirtilmektedir. Anadolu yakasında Caddebostan?dan Tuzla'ya kadar olan sahil alanındaki tüm pislik yuvası konduları temizlediniz. Bu çalışmalarınızdan büyük memnuniyet duyduk. Bostancılılar Bostancı sahilinde bulunan balıkçılar ve iki büfenin oluşumundan rahatsız duydukları sitemize gelen yazılardan anlaşılmaktadır. Büyükşehir tasarrufunda olan bu pislik yuvaların temizlenmesi için belediyemizin bir çalışma yapıp yapmadığını öğrenme hakkımızı kullanıyoruz. Söz konusu pislik yuvaları üç yıl süre ile 09.01.2004 tarihinde 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 51/g maddesi uyarınca ihale ile kiraya verildiğine göre, kira sözleşmeleri bitmek üzeredir. Bu şartlarda Belediyemizin ilerisi için pislik yuvalarını dağıtmadaki başarılarını görmek arzusundayız. Konu ile ilgili araştırma yapılarak Platformumuza bildirilmesini rica ederim. Saygılarımızla. 09.Ocak.2006 Bostancı Sahipleri Platformu Yönetim Kurulu
/////////////////////////////////////////////////////

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Emlak İşleri Müdürlüğü,

Konu : Kadıköy İlçesi Bostancı semti sahilinde bulunan iki adet büfe ve balıkçılar Hk.
EK 1 : Beyazmasa şikayetimiz ve belediye yanıtı.
EK 2 : Konu ile ilgili olarak Milli Emlaktan aldığımız yanıt

Platform olarak Bostancı sahilde bulunan iki adet büfenin kaldırımla durumu hakkında belediyemizden bilgi almak için EK 1 deki dilekçemizi gönderdik. EK 1 deki yazı yanıtında söz konusu büfelerin durumunun öğrenilmesi için Milli Emlak Müdürlüğüne bilgi alma yazısı yazıldığı beyan edilmektedir.
Bu konu ile ilgili olarak Platform olarak Milli Emlak Müdürlüğüne müracaat ederek EK 2 deki yanıtı aldık.Bu yanıt yazısı ilişiktedir.
Yanıtta görüleceği üzere Kıyı Kanununa göre yasal olmayan yapılaşmada olan yerlerin tasarrufu Büyükşehir belediyemizin tasarrufu altında olduğu tesbit edilmektedir.
Semt platformu olarak konu ile ilgilenirken belediyemizin bir müdürlüğünün işgal konusundan haberi olmaması üzüntü verici bir durumdur.
Konumuza önem verilerek gerekenin yapılmasını rica ederim.
Saygılarımla.
Bostancı Sahipleri Platformu
Yönetim Kurulu


DAĞITIM :
Gereği . İBŞB Emlak İşleri Müd. mkocamese@ibb.gov.tr
İBŞB.Emlak İşleri : akincebe@mynet.com
Bilgi : İBŞB Özel Kalem Müdürü : mpektas@ibb.gov.tr.
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
BAŞVURU NO : 170258

BAŞVURU TARİHİ : 09/01/2007
AD : Bostancı
SOYAD : Sahipleri Platformu
BİRİM : YANLIŞ DATA GİRİŞLERİ
KONU : İLK BAŞVURU
İLÇE : KADIKÖY
MAHALLE : BOSTANCI

BAŞVURU AÇIKLAMASI :
İstanbul Büyükşehir Belediyesine,

Konu .Kadıköy İlçesi Bostancı sahilindeki büfeler Hk.

Bostancı Platformu olarak Bostancı sahilde bulunan iki adet büfenin durumunu Milli Emlaktan soruşturduk.
Bilgi Edinme yasasına göre aldığımız bilgilerden ; söz konusu kıyı dolgu vasıflı taşınmazın, 3621 sayılı Kıyı Kanunu hükümleri
doğrultusunda kullanılmak üzere , mülga 5272 sayılı Belediye Kanununun 79. maddesigereğince İstanbul Büyükşehir Belediyesinin
tasarrufuna bırakıldığı belirtilmektedir.
Anadolu yakasında Caddebostan?dan Tuzla'ya kadar olan sahil alanındaki tüm pislik yuvası konduları temizlediniz. Bu çalışmalarınızdan büyük memnuniyet duyduk.
Bostancılılar Bostancı sahilinde bulunan balıkçılar ve iki büfenin oluşumundan rahatsız duydukları sitemize gelen yazılardan
anlaşılmaktadır.
Büyükşehir tasarrufunda olan bu pislik yuvaların temizlenmesi için belediyemizin bir çalışma yapıp yapmadığını öğrenme hakkımızı
kullanıyoruz.
Söz konusu pislik yuvaları üç yıl süre ile 09.01.2004 tarihinde 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 51/g maddesi uyarınca ihale ile
kiraya verildiğine göre, kira sözleşmeleri bitmek üzeredir.
Bu şartlarda Belediyemizin ilerisi için pislik yuvalarını dağıtmadaki başarılarını görmek arzusundayız.
Konu ile ilgili araştırma yapılarak Platformumuza bildirilmesini rica ederim.
Saygılarımızla. 09.Ocak.2006
Bostancı Sahipleri Platformu
Yönetim Kurulu


Sayın Bostancı Sahipleri Platformu,

İletmiş olduğununuz şikayet ile ilgili olarak sahil tespit çalışması
yapılmaktadır.Söz konu 2 adet büfe yargıya intikal etmiştir.Mahkeme
sonucuna göre gereken müdahale yapılacaktır.Bilginize sunulur.
İyi günler dilerim.
BEYAZ MASA
YASEMİN EREL
///////////////////////////////////////////////////////////////7

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Konu : Kadıköy, Bostancı semti vapur iskelesi çevresindeki dürümcü ve balıkçılar Hk. Yaz ayları gelmektedir. Semt halkının şikayetlerinden olan dürümcülerin ve Balıkçıların kaldırılması için ne beklenmektedir? .3621 sayılı yasa gereğince kıyı dolgu vasıflı taşınmazın mülga 5272 sayılı Beldiye Kanununun 79. maddesi gereğince Bostancı sahilde bulunan iki adet dürümcü ile balıkçı kulübelerinin tasarrufu İBŞB mize bırakılmıştır. İBŞB mizin Caddebostan’dan Tuzla’ya kadar olan sahil kesimi tamamen halka açılmıştır. Bu çalışmalardan memnuniyetimizi bildiririz. Bununla birlikte Bostancı sahilindeki söz konusu çirkinlik abidelerini kaldırmadınız. Söz konusu işyerlerinden ; Selami Karaeldiven’e ait “ Altın Eldiven “ dürümcüsü 12.07.2002 tarihinde Milli Emlak ile 5 yıl süreli kira anlaşması yaptığı ve yine Eren Diptaş’a ait dürümcüde 27.04.2001 tarihinde Milli Emlak ile kira anlaşması yapmıştır. Bu işyerlerinin kira sözleşmeleri bitmiştir. Yasalar gereği İBŞB ‘nin tasarrufunda olan bu işyerlerinin neden yıkılmadığı veya ne zaman yıkılacağını ve de şu an da hangi presüdürün yürürlükte olduğunu tarafımıza bildirilmesini rica ederiz. Saygılarımızla. 03.Nisan.2008 Bostancı Sahipleri Platformu Yönetim Kurulu
///////////////////////////////////////
ÇEVRE SORUNU


 

Bu site İstanbul İl'i Kadıköy İlçesi Bostancı semtinin sorunları ile ilgilenir.

E-Posta : mail@bostanciplatformu.com

© 2003