Ana Sayfa

E - Posta

Belgeler

2 Eylül 2015 Çarşamba


 • 25.Ağustos.2006 da Sayın Rüçhan Pekgün Platforma çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor. Aynen benim gibi. Ama “hadi yürüyün, arkanızda ben varım” demekle olmaz.
  1-İHSAN ERSOY 29.10.2006 16:38:32

  Bostancı da saçayağı ;nasıl gerçekleşiyor!
  Üst Bostancıdaki daha ziyade işportacıların bulunduğu meydanda bulunan Özkurt apartımanında bulunan bir kişinin söylediklerini yazmak istiyorum.
  Özkurt apartımanın doğu tarafında , - şimdi şelale çay bahçesi var – onlarca yabani kestane ağaçımız vardı. Bu ağaçları şelalenin sahibleri kestiler.Yok ettiler. Birkaç tane kestane ağaçı bıraktılar. şu anda üstleri de kapalıdır. Ağaçlar hastalıklı duruma getirmişlerdir.Burayı park alanı olarak kullanıyorduk. Apartımanımızın doğu tarafınan 4 metrelik genişliğine kadar olan alan Özkurt apartımanına aittir. şelale burayı zorla işgal etti.şelale buraya çay ocağı inşa etti. Belediyeye şikayette bulunduk ama gereken yapılmadı. Aparımanımıza ait bu alanın vergisini halen Özkurt apartımanı yönetimi ödemektedir.şelalenin Belediye meclis üyelerinden tanıdıkları var. Hatta şelaleyi Kadıköy Belediye Meclis üyesi Hürşehit Gürsoy in kardeşi Hüseyin Gürsoy TCDD den kiralamıştır. Bu kişide Bu yeri Diyarbakırlılara kiralamıştır. Özkurt apartımanı vergisini verdiği yere sahip çıkan şelale çay bahçesinin (!!!!) sahiplerinin üzerine gidemiyor. Kadıköy İmar İşleri Müdürü Sadık Kayhan ve Belediye Meclis üyesi –Sadık Kayhan ın akrabasıdır- -bu kişiden tüm bostancılılar yaka silkmektedir- (Land Rower jipinden inmeyen, insanlarımıza tepeden bakan) Fahrettin Kayhan da bunların arasındadır. Kadıköy Belediye Meclis üyesinin jipi olması Bostancılıların kalitesini arttırmaktadır.
  Eskiden apartımanda oturanlar pencerelerini açarak temiz hava alırlardı. şimdi ise pencerelerimizi açamıyoruz. Ağaçlarımızın üstünü kapatan şelale çay bahçesi sahipleri leş gibi kokularını belirli yerden verdiklerinden kokulardan pencereleri açamıyoruz.
  Bostancılıların haklarını koruması gereken Belediye meclis üyeleri ve Belediye İmar işleri müdürü çıkarları doğrultusunda Bostancıyı kullanmaktadırlar.
  Mantolanan ağaçlar, kesilen ağaçlar, işgal edilen yeşil alanlar, vergisi ödenen arsaya zorla el koymalar. Ne belediye, işte böyle.
  Yine Belediye meclis üyesi Hürşehit Gürsoya ait olan köşebaşındaki Siemens bayii de imar yapılaşmasına göre kaçak yapıdır. Kadıköy İmar işleri müdürü sadık Kayhan da bu duruma neden göz yummaktadır.Kaçak yapının sahibi olan Hürşehit Gürsoy İmar İşleri Müdünün çok samimi arakadaşı ve köylüsüdür.Burada hemşericlik ağır basmaktadır. Hep Bostancılıları aptal yerine koyarken utanmıyorlar mı?
  Halka hizmet götürecek Belediye zorla Bostancılıların yaşam şartlarını zorlaştırmaktadır.

  3-MUSTAFA ÖRNEK 27.10.2006 20:18:29

  Üst Bostancı işportacılar Meydanı'nı panayır yerine dönüştürerek, her fırsatta kendisinin "kentli", diğerlerinin "köylü" olduğunu söyleyen muhterem, çadırlarla, balonlarla aynen Bostancı da olduğu gibi Kadıköy'ü de bir taşra kasabası haline getirmiştir. Kadıköy’ün pisliğini ve karmaşasını , yine Alt ve Üst Bostancı daki rezilliği görmemek için acilen E-5 ten yolumu şeçiyorum.
  Gemilerimi özledim.
  Benim ne günahım vardı da başıma bu yaştan sonra rezillik ortamında yaşayacaktım.
  Tek oy farkla şeçimleri alsaydı elimi keserdim. Bu söylevime inanmanızı rica ediyorum. Bütün bunlara rağmen Bostancılılar, "Atatürkçülük ayağına yatan" bu beyefendiye, "laikçi" paranoyası yüzünden bir yıl daha dayanacağım. Söyleyecek ve de yazacak bir şey yok.

  4-MEHMET YAMAN 26.10.2006 09:51:07

  Sigara paketlerinde “ Sigara içmek ölümcül akçiğer kanserine neden olur” diye yazmaktadır. Ama bu uyarıya rağmen sigara içmekten vaz geçmeyiz.
  Bizler de Belediyeye her zaman “şu çöp ve kontenyer işini halledin” deriz ama bir türlü görevlerini yapmazlar. Ne olacak bu Bostancının hali!

  5-CEMAL BAYRAKTAR 18.11.2006 17:24:43

  Kadıköy Belediyesi Zabıta Müdür Muavininin gönderdiği yazıdan eklenti alarak görüşlerimi bildirmek istiyorum.
  “””””Bostancı Platformu tabii ki Bostancı ile ilgili her türlü şikayet ve müracaatı yapacaktır. Lütfen bu konularla ilgili olarak platform, bir gün bizi ziyarete gelsin veya belirlemiş oldukları bir yere davet etsinler, Bostancı ile ilgili ne sormaları gerekiyorsa, samimi bir şekilde cevaplandıracağımızı belirtiyoruz.””””

  Belediyeye on yılı aşkın süredir şikayet dilekçelerimizle geldik. Karşılıklı ikram çayları içerek şikayetlerimizi ilettik. İki on yıl içinde hiç ama hiçbir sorunumuz çözülmedi.şimdi tekrar “görüşelim” diyorsunuz. Bu nazik davet için teşekkür ederiz. Bizleri görüşmeye davet ettiğiniz de bir çay üzerine Bostancı sorunları içeren 100 Emiri önünüze süreceğiz.Site içinde bulunan 100 Emiri bulduğunuzda sorunları bulursunuz. Hiç olmazsa karşılıklı görüşmede vakit kaybetmeyiz. Sorunlarımızı çözdüğünüzde bir kamyon dolusu çiçekle sizleri tebriğe geleceğimizi bilmelisiniz. şikayetlere yanıt vermekle sorun çözülmez. Mühim olan sorunu bertaraf etmektir.
  şelale çay bahçsinin ağaçlarımıza dönük uygulamalarının yanlış olduğunu bizzat Zabıta Müdür muavini Zeynel Fırat yazı ile bildirmesine ,ilgili iş yerine tebligat yapmasına rağmen şelaledeki sorun devam etmektedir. İşyerlerinin ön tarafları da işgal altındadır. Kaldırımda yürüyemiyoruz. Bostancı’nın hertarafı bez afiş ve pankartlarla işgal altında olup görüntü kirliliğinde ön sıradadır. Bu birkaç konuyu çözüm üretin de , gerisi kolay. Bu sorunlar görüşme ile haledilmesi mümkün mü? İşte size sıkıntılarımız.Sizin davetiniz halkla dalga geçmektir. Aklınızı başınıza toplayınız ve iş üretin. Esasında Sayın Zeynel Fırat ın güçü bu işleri çözmeye yetmemektedir. Ve bizden de gelin karşılıklı konuşup sorun çözelim, diyorlar. Bırakın sorunlar çözümlemeyi bir tek çöp kontenyer işini çözemediniz.
  Esasında Sayın Zeynel Fırat’ın iyi niyetini anlamak istiyoruz ama yazdığımız sorunların çözülmesi onun boyunu aşmaktadır. Örneğin , tebligat yapılmasına rağmen “şelale” çay bahçesinde ağaç mantolama devam ediyor. Bu işin arkasında Belediye Reisi ve de CHP Belediye meclis üyeleri vardır.
  İyi niyetli insanların bulunduğu Bostancı da sorun varsa çözün. Bizimle ne konuşmak istiyorsunuz. Bostancı’nın hizmetini yapın. Laf üretmeyiniz. Vakit kaybediyorsunuz. şeçimlere çok az zaman kaldı. Böyle çalışırsanız bu halk sizlere bir daha oy vermez. Ancak istemeyerek vergilerimizi alırsınız. Eğer hizmetleriniz böyle devam ederse bizlerden ancak mahkeme yolu ile vergi alacaksınız. Bizim kafamıza boza pişirenlere bizler de zorluk çıkarmasını biliriz.

  6-İBRAHİM TONOZ 18.11.2006 13:41:53

  Bizim Belediye çok uyanık valla.
  Ağaçlar yapraklarını döküyor diye çöpçüleri uzun zamandır görmek mümkün değil. Nasıl olsa yapraklar pislikleri göstermiyor. Ama kaldırım ve araç yolundaki çöp kontenyerleri sırıtıyor. Her konu da uyanıklar fakat yapamadıkları görevlerinden dolayı her yer görüntü kirliliğinden geçilmiyor. Siz bizleri aptal yerine koyun bakalım.

  7-BALCA ÇELENER 11.11.2006 19:55:14
  Hıdır Karakaş yazısından alıntı ;

  "Belediye memuru şikayetlere göre mi iş yapacak? Eğer şikayet üzerine masa başından kalkıyorsa Pazar yerinde apartıman ve ağaçlarımıza halatların bağlanmasından yaptığımız şikayetleri neden dikkate almıyor.
  Zabıta Müdürlüğü bir karar vermelidir. Belediye memurları şikayet üzerine mi iş yapacaklar ? Yoksa, Belediye Zabıta Yönetmeliklerini uygulamak için görev yapacaklar. "

  HIDIR BEY, ZATEN SORUNUNUZ CEVABINI YAZINIZIN SONUNDA SİZ DE BİR SORU SORARAK VERMİşSİNİZ ZATEN...
  EVET BELEDİYE ZABITA YÖNETMELİĞİ VE BELEDİYE KANUNU VARDIR AMA SİYASETİN VE ADAM KAYIRMANIN OLDUGU BİR YERDE BU KANUNLAR İşLEMEZ.BELEDİYE MECLİSİNDE EN AZ YİRMİ ÜYE VARDIR , BASKANLARI VE YARDIMCILARINI SAYMAZSAK TABİİ. VE HEPSİNİN Eşİ DOSTU VARDIR VE MECLİSE GİRME AMACI BELLİDİR.KANUNLARI VE KİME CEZA KESİLECEGİNİ ONLAR VE ÜST YÖNETİMDEKİ MÜDÜRLÜKLER BELİRLER. MEMUR TEK BAşINA KANUNLARI UYGULAMAYA ÇALIşIRSA ONUN ÖNÜ KESİLİR ,SİSTEM BÖYLEDİR BÖYLE İşLER TÜRKİYE DE.
  ÖNEMLİ OLAN VATANINI SEVİP ONA İHANET ETMEMEKTİR...
  SON OLARAK TA BELEDİENİN GAZETESİ OLAN GAZETE KADIKÖYÜN İNTERNETTEKİ ZİYARETÇİ DEFTERİNDE GÖZÜME TTAKILAN YORUMU SİZİNLE PAYLAşMAK İSTİYORUM. FAHRİ BAş RUMUZUYLA YAZILMIş BİR YAZIYA DİKKATİNİZİ GEÇMEK İSTERİM.
  BEN CİDDİMİ SÖYLÜYOR YOK SA MÜBAAALA MI YAPIYOR ANLAMADIM, BİR DE SİZ OKUYUN BAKALIM....
  İşTE ADRESİ:
  http://www.gazetekadikoy.com/ziyaretci/defter_oku.asp#top

  8-İRFAN KAYSERİLİOĞLU 11.11.2006 09:15:00

  Bizim Taşlıçeşme sokaktaki Sezgin beyin marketine her Cuma günleri Kadıköy Belediyesinin yayın organı “Gazete Kadıköy “ geliyor. Ücretsiz olarak dağıtıyorlar.
  Bu gün yine yol üzerinden geçerken aldım.
  Her zamanki gibi okunacak bir şey bulamadım. Bu şey nedir, dersenmiz? Yazayım!
  Neden çöpçü gelmediği haberi !
  Kontenyerlerin düzene ne zaman sokulacağı haberi!
  Kaldırımda insan gibi ne zaman yürüyeceğimiz haberi!
  Kirletilen duvarlarımızın ne zaman temizleneceği haberi!
  Yolların ne zaman asfaltlanacağı haberi!
  Yazmakla bitmez ama . şikayetlerimizi yeniden sıralamayalım.
  Ama bu gazetede (!) neler var yazayım.
  Bir sayfa “Bauhaus” , Su depo satış, Balıkçılar restoran (Lokanta değil) , Özel Bakım evi, Alarm sistemleri, Vapur kalkış saatleri, (geçen yıla ait) Kebap salonu, Güvenli yapı, Doğa Huzurevi, Karmaca kebabçısı, Hospital marketing (ne ise) Cemsan hidrofor,Eddys turizm işletme, Arkadaş çocuk evi, Yeditepe huzurevi, Fizyorem fizik tedavi, Ted dershane, İdda, Kalaycıoğlu tamir, Aden Otel ‘ in reklamları.
  Ama sayfalar dolmadı. Bakalım neler daha var!
  Yuva arıyan bir köpek reklamı , Vitrinler yarıştı haberi. Astroloji, Omuz ağrıları sorunu, Dümbüllü unutulmadı yazısı, Çocuk resim bahçesi, Nostalji rüzgarı esiyor yazısı, bulmaca (orta okul çocuklarına hitap ediyor) Siyaset okulu açıldığına dair yazı, Light Lumpir nasıl yenir yazısı, Sunuculuk eğitimi başladığına dair yazı, Nihat Işık İlköğretim okulu yazısı, Kasdav gönüllüleri adresleri, Kadıköy rehberi . Yeter değil mi ? Haber var, Yazayım.
  1. Haber ; Diyanet İşleri Başkanlığı hata ediyor.
  2. Bülent Ecevitin sırrı.(!!!???)
  3. YÖK protestosu
  4. Trafik setleri çok faydalı
  5.İki kitap reklama dönük kitap tanıtımı.Kitabı birinin adı çok alengirli ;” Gökyüzünde yanlış gezen yıldızlar”
  İşte “Gazete Kadıköy” budur.
  Oku oku bitmez.
  Evde gazete okuma sırası bana geldiğini düşünerek, eşime seslendim.
  “Hanım Kadıköy gazetesini okudun mu?” diye seslendiğimde eşim yanıt verdi.
  “Boşuna zaman kaybetme, bir bok yok” dedi.
  Bu yorumumu son söz ile bitirmek istiyorum.
  “Sömürgelerde ve gelişmiş ülkelerde uyuşturucunun kullanılmasına göz yumulur. O ülke halklarını daha iyi yönetmek için uyuşturucu yönetim metodlarından biridir. Bizim Belediyede halkın vergileri ile çıkardığı gazetede halkın yararına bilgi ve haber vermez. Yani halkı uyutur. Hem de gazetesinin reklam gelirleri ile birilerini zengin ederler. Bu sistemi de geliştirenler hem de sosyal demokratlardır (!!!???) ”

  9-MUSTAFA DAĞDEVİREN 04.11.2006 13:45:15

  Uzun apartımanının çıldırtan görüntü kirliliği:
  Burası Vükela Caddesinde bulunan “Uzun” apartımanıdır.
  Bu binanın dört tarafı eklentiler ile görüntü kirliliğinde şaheser yaratmaktadır. Bu çarpık yapılaşma değilir. Zamanla bina hokkabazlığı yapılmıştır. Binanın caddeye bakan tarafında “Aum”pastanesinin çelik konstrüksiyon çıkıntısı, tekel bayii, balıkçı ve aşevi veya çayhane işliği görüntü kirliliği için üniversitelerde ders olarak okutulacak özelliktedir. Hele çay mı yoksa aşevi olan kısmın devamlı pisliği olacak gibi değildir. Benim merak ettiğim balıkçı buraya nasıl oturtuldu?
  Bu bina yapılışında fotolarda görüldüğü gibi kamburluk , girinti ve çıkıntılar bulunmuyor.. Nasıl oldu da bina yönetimi ve Belediye bu hokkabazlığa göz yummaktadır.Hele hamur işi yapıp satan “Elvan” iş yerinin bacasının anormalliği insanı çıldırtacak durumdadır. Böyle şahaser bacayı Belediye görmüyor mu? Neden Belediye bu çirkinliği görmemektedir.
  Bu bina ruhsat aldığında bina proje uygulamasının tekrardan gözden geçirilmesi gerekir. Belediye bu konu da gereken yapmazsa şaibeli durumu devam edecektir.
  Bu apartımanın karşı köşesinde de halkevi bulunmaktadır. Bu halkevinde güzel sanatlara dönük çalışmalar yapılmaktadır.Ama ,halkevinde yağlı boya resim yapan kişinin çevreyi iyi gözlemlediği düşünülürse, bu kişiler bacanın çarpıklığını, görüntü çirkinliğini tesbit emiyorlar mı? Bu baca Halkevi müdürünün odasının karşısında bulunmaktadır. Demek bu müdüründe gözleri mühürlü?
  Bu binanın çarpık gelişmesinden “kent şuçu” işlemektedirler. Kent şuçu adli ceza sistemi içindir. Belediyenin bu çarpık yapılaşmayı önlemesi için gerekeni yapmalıdır.İkazlarımıza rağmen sorun çözülmezse ve sürekli belli olmayan sebeblerden dolayı ertelenirse “Nerde bu Belediye!” diye bağırmakta işe yaramayacaktır. Halk olarak görevimizi yapıyoruz. Halka rağmen bu yapılaşma devam ederse, Belediye hizmetleri için iyi düşünemem. Saygılarımla.

  10- DAVUT MERAL 26.01.2007 18:45:34

  Bakın Kadıköy Belediye Başkanı Alt Bostancı daki meyhaneler rezilliğine karşı ne diyor. “İÇKİ YÖNETMELİĞİ BENİ RAHATSIZ ETMİYOR” Büyük harfle yazdım.Dikkat çekmek için. Ama bir talebimiz var. Bu talebi İktisat İşleri Müdürü içinde yapmıştık.şimdi bu kişiye talebimizi iletiyoruz. Hadi bakalım, ailenden bir yakınını al da akşam saat 21.00an sonra alt Bostancı’ya geçte görelim. Bakın, Selami’nin beyanatına. şeçmenlerini düşünmeyen, Bostancı insanını evlerine hapis eden bu kişiye ne söyleyelim.
  Ama yazılacak çok şey var ama birini yazmak zorundayım.Bırak Kadıköyü Türkiye de Atatürk’ün partisini bitirdin. Bunun hesabını vermeyeceksin, bu şeçimlerde defterin dürülecek ama yıllarca ülkeyi zor durumda bırakacaksın. Beyanatını yazıyorum.
  ”””Bir kere içki yasağı olayı sadece bir yönetmelik olayı değil. Bu tamamen bir mantıktan kaynaklanan bir olay. Yönetmelik beni rahatsız etmiyor. Çünkü nasıl uygulayacağımı biliyorum. Nasıl yaklaşacağımı biliyorum. Ama siz bunu yasaklayıcı bir mantıkla, kendi beyninize göre algılar ve farklı uygulamalara girerseniz başka. Ki bazı yerlerde o yönde sesler geliyor. Bence yönetici hatası bunlar. Bu konuda hükümetin tavrı var demek yanlış. Uygulama tamamen başkanlara bırakılmış. Kimisi doğru, kimisi yanlış uyguluyor. Bize de bir baskı söz konusu değil. Olamaz da zaten.”””
  Allah sana selamet versin.

  11- DEMET ALAN 02.12.2006 13:44:24

  Sancak simit evini biliyor musunuz.?
  Burası Teyyareci Resmi sokağında olup Vükela caddesi ile Prof. Ali Nihat Caddeleri arasındadır. Bu Sancar simitevi için işyeri kiracısı buraya için çok büyük masraflar yapmıştı. Hatta Belediye yasalarına göre işyerinin ön tarafını genişleterek camla çevirmişti.
  Ama bir türlü işini rayına oturtamamıştı. Çünkü, on metre ilerisinde “Erenler” kahvehanesi önünde devamlı olarak tablada simit satan iki muteşebbis kişi bulunuyordu. Tabla ile simit satan kişi devamlı “simitçi” diye bağırıyordu. Kısaca simitevine giden pek olmuyordu. En sonunda simitevi “top” attı. Bu simit evinin kiracısı bu sefer tam karşı apartımanın alt katında bulunan ufak lokantaya geçti. Bu kez bu işyerinde ev yemekleri yapmaya başladı. Bu lokantanın ismini de “Ner” olarak değiştirdi. Yasalara uyduğu takdirde işyerini açabilir. Fakat, bu kişi cemakan yapma hastalığını bu iş yerinde de sürdürmeye başladı. Küçük lokantayı caddeye kadar genişleterek binanın önünü komple camlı cemakan yaptı. Her şey iyi de bu camlı cemakan işi pek akıl alacak gibi değildir. Görüntü kirliliği bu iş sahibinin özelliği olsa gerek. Bu kadar yazdıktan sonra bu işyerinin adres yazılmasına rağmen belki bulmazsınız. Bu işyerini bulmak için bir tarif daha vereyim. Teyyareci Resmi sokak ile Vükela caddesinin köşe binasında Bankamatik vardır. Bu Bankamatikin önünde 24 ay devamlı mobil olarak bakliyat satan ve onun yanında da mobil fakat motorsuz yürüyen tezgahta devamlı kuru kayısı satan işyerinin biraz asağısına indiğinizde yemekleri gerçekten nefis olan “NERİ” ev yemekleri yapan lokanta buradadır.
  Benim anlamadığım bir durumu yazmak istiyorum. “Neri” lokantasını işleten Tahsin beyefendiyi birileri mi kandırarak yanlış iş yapmasına ön ayak oluyor. Tahsin beyefendinin yanlışlığı yasal şartları biraz zorlayarak iş yapıyor. Ve yanlışı buradan doğuyor. Halbuki , Bostan Tariki sokak başında Kargalı çay bahçesinin sokak başında “Mini Hal” ve onun karşısında bulunan büfe cadde üzerinde tezgahlarını açmışlardır. Büfe cadde üstüne beton dökerek ve hatta fayanslayarak gecekonduyu kondurmuştur. Bu imar yasalarına aykırıdır. Ve kaçak yapılaşmadır. Kent merkezinde böyle ücübe konduların bulunması normal mıdır? Belediye burada ayrımcılık yapanların arkasındadır. Bu ayrımcılığın dinsel veya etnik olması konularına girmek istemiyorum.
  Belediye bu sebze-meyva satış yeri ve büfenin kaçak yapılaşmasını görmez ve Tahsin beyefendinin işyerine karşı yasal hak kullanırsa ortaya bu sefer Belediyenin çifte Standard çalıştığı ortaya çıkacaktır.
  Bu durum Zabıta işleri Müdürlüğüne şikayet edildiğinde, Zabıta Müdürü ; “Ha o mu, benim kankam sayılır.Kulak asmayın “ diye şikayetçiye ferman çıkardı.
  Zabıta işleri Müdürünün kankasının meşhur Vükela Caddesindeki “Uzun” apartımanı ile de ilişkisi vardır. “Uzun” apartımanında da yine camlı cemakanlı yeri bulunmaktadır.
  şimdi Zabıta müdürü ; Platformdan aldığımız bilgiye göre “Uzun” apartımanının kaçak yapılaşmasını yıkacağına dair teminat içeren yazılı belge vermiştir.
  İnsan düşünüyor da şu Zabıta işleri Müdürlüğü ne kadar zor diye! Sen zabıta müdürü olarak bütün yasal olamayan işlerin içinde olursan burnunu daha çok sürtersin. Samimi temennim, sahsımın yanlış düşünce içinde olduğumun ispatlanmasıdır. Bekliyorum; “Uzun” apartımanı ve “Ner” lokantasında Bostan Tariki sokak başında bulunan meyva-sebzeci ve büfe için ne gibi yasal işlem yapılacaktır.
  Neticeden ; bu çarpık yapılaşmayı işyeri sahipleri mi yapıyor? Yoksa Belediye mi göz yumuyor! Muhteşem bir kısır döngü değil mi?

  12- ARİF PARLADI 28.11.2006 12:57:35

  Üst Bostancı da bulunan işportacılar meydanında yeni gelen işportacılar ile yol almamız mümkün olmaktadır. Hele bu insanların kılık ve kiyafetleri pislik içindedir. Bostancılı olarak bu alandan geçerken utanıyorum.Bir yıl içinde şeçimde var.Bu alan Selaminin adamları ile dolar. Çevreyi kirleten, görüntü kirliliği ve geçiş yollarımızı tıkayan kişilerden oy alacak kişi çok büyük hata yapmaktadır. Bostancıda yaşayanların hayatını dikkat almıyor. Üst Bostancıdaki işportacılar meydanı ve alt Bostancıda bulunan her odası içki salonu haline getirilen katlarda çıkan olaylardan dolayı huzurumuz kaçırılmaktadır.
  Üst Bostancıda zabıta ekiblerinin olmaması, alt Bostancı da ise iktisat müdürlüğünün hizmet anlayışından bostancı yaşamımız hepten zorlaşmaktadır.Her kata içkili yer ruhsatı verilir mi?Bu ruhsatlar halkın huzurunu bozmaktadır. Halkı dinleyen yoktur. Belediyenin halka hizmet için varolması gerekmektedir. Belediye işportacılara göz yumarak Bostancı yı feodal yapı statüsündeki köye benzer şekle yönetmektedir. şeçim beyannamelerinde Atatürk fotoğrafı yanında belirttiği vaadler için gerekeni neden yapmamaktadır.
  Bu işin sonunun bir an evvel gelmesini canı gönülden arzuluyorum.

  13-SERHAT PINARLI 8.11.2006 01:23:44

  BUYRUN BAKALIM. GÖRELİM HALKA MI HİZMET EDİYORSUNUZ YOKSA BİRİLERİNE Mİ? KAÇAK YAPILAşMAYA GÖZ YUMMAK NASIL OLUYOR! HADİ BAKALIM GEREKENİ YAPIN!
  Belediyeye yazdığımız yazı ek’tedir.Merak ediyoruz.Kaçak yapılaşmayı önlüyoruz diyenler bakalım ne yapacaklar.
  Sayın Kadıköy Belediyesi İmar İşleri Müdürü
  Asağıda ek’teki yazıyı platformumuza gönderdiniz. İlginize teşekkür ederiz. Söz konusu Prof. Ali Nihat Tarlan caddesi üzerinde bulunan Siemens binasında kaçak yapılaşma olmadığını belirtiyorsunuz. Bu konu da ilgili makamdan tarafımıza yanıt verilerek çözüm üretilmemiştir.İddialı yazılarınız havada kalmıştır.
  Bununla birlikte kaçak yapılaşma için için savaş açtığınızı belirtmektesiniz. H Öyle ise Vükela Caddesi ile Kitapçı Mustafa caddelerinin kesiştiği yerde bulunan “UZUN” apartmanındaki kaçak yapılaşma için ne düşünmektesiniz. Bu konu da sitemizde yorumlarda çıkmış olup, yanıtlarınız ve de kaçak yapılaşmaya karşı mücadelede nerede olduğunuzu göstermelisiniz.
  “UZUN” apartımanın dört bir tarafı kaçak yapılaşmadadır. Bakalım ne yapacaksınız?
  Temennimiz olmamakla birlikte bu kaçak yapılaşmada“uzun” apartımanı için herhangi bir işlem yapmak için gücünüzün olmayacağını da belirtmek isteriz.Neden diye sorarsanız. Zira, bu binadaki kaçak yapılaşmalar gözetiminiz altında gerçekleştirildiği dedikodusu bulunmaktadır.Bu bakımdan yıkamazsınızzzzz.(Not : "UZUN" apartımanın kaçak yapılaşmasını makamda gözlemeniz için Platformumuzun fotograflar bölümünde bulunan fotoğrafları inceleyebilirsiniz) Saygılarımızla.
  Bostancı Sahipleri Platformu
  Yönetim Kurulu
  Ülkü Ozan
  Bilgi için :Anadolu Yaka Zabıta Müdürlüğü

  ”””İşleminiz Mavi Masa'ya iletilmiştir
  Kayıt Numaranız W200637240
  Kayıt Numaranız ile işleminizi takip edebilirsiniz.
  İlginize Teşekkürler...”””
  Konu ilgi alanımızda olup Kadıköy Belediyesi İmar İşleri Müdürünün ilgisini bekliyoruz.

  15- MUHARREM SUNGUR 21.11.2006 13:30:17

  Bostancılılar giyim kuşam, davranış ve görüşleriyle Türkiye’nin vazgeçilmez düstürü olan Laik’liği benimsemiştir. Bostancı’yı tanıyan politikacılar Laiklik sloganı ile oyları almışlardır.
  Bostancı’lılar Laikliğe büyük hizmet vermişlerdir. Çünkü ; Laiklik, din ile siyaseti ve din ile Belediye yönetimini ayırmaktadır.
  Ama laikliği ; Belediye yönetiminde politikalarına alet etmişlerdir. Laiklik ; kötü yöneticiler, kötü yönetimler yüzünden kullanılmaz hale getirilmiştir.
  Belediye , Laikliği ön plana çıkararak aldığı oyların değerini vermediğinden sınıfta kalarak, samimi ve dürüst insanları sömürmüştür.
  Kadıköy Belediyesinin her yıl yaptığı hepimizin olan Cumhuriyeti yürüyüşünü dahi propoganda araçı haline dönüştürmesi kör göze parmak sokmak olmaktadır.
  Cumhuriyet çoşkusu bu yürüyüşle suistımal edilmektedir. Kutlama konvoyunda şirketlerin reklamlarının olması dahi gözü dönmüş paragözlerin işi olmaktadır.
  Bostancı’lılara Demokrasi, Cumhuriyet ve Laiklik sözünü vererek Halka hizmet yapacağını yazılı belge olarak verdiniz.
  Yazılı ve sözü vaadleriniz ne oldu?
  Belediyeyi yönetenler nerede?
  Artık, Bostancı lı bir mahalle sakini olarak ; en kısa sürede aydın, çağdaş,girişimci ve aktif olarak halka hizmet getiren, halkı dinleyen bir yönetimin Kadıköy de bulunmasını temenni ediyorum. 20 yıl içinde anamızdan emdiğimiz sütü burnumuzdan getiren yönetimin şürakaları ile birlikte kaybolacağı günleri dört gözle bekliyorum.

  16- AHMET KAYA 16.02.2007 18:19:09

  Sitemizde gençlere yönelik taleblerin ne kadar doğru olduğu bir kez daha ortaya çıktı.Asağıdaki haberi okuyalım.
  “”””ANKA’nın aldığı bilgiye göre, uyuşturucu ve sigara kullanım yaşı hızla düşüyor. Uyuşturucu kullanım yaşı ortalama 16 iken, başlama yaşı 12’ye kadar indi. Sigara ile tanışma yaşı ise 10. Çocuklar ve gençler arasında narkotik alışkanlıklar hızla artarken, özellikle kokain ve ekstacy kullanımında artış yaşanıyor. Emniyet birimleri, milletvekillerine yaptıkları sunumda, uyuşturucu satıcılarının fiyatları “her kitlenin alabileceği kadar düşürdüğüne” de dikkat çekti. “”””
  Bostancı’da yaşayan gençlerimizin iç potansiyelini açığa çıkaracak aktiviteler yıllardır ihmal edilmiştir. Gençlere yönelik talepler neydi?
  a- Sanat ve kültür merkezi açılsın.
  b- Bilgisayar ve okuma salonları açılsın.
  c- Resim eğitim ve ürün sergileme standları açılsın.
  d- Santranç salonları açılsın.
  e- Spor etkinlik alanlar açılarak genişletilsin.
  f- Cep tiyatrosu üretilsin.
  Gençlerimize bu hizmetler yapılmayarak gençlerimizi çağa uzak yetiştirmek için yarış ederek cüzdanlarınızı doldurma uğruna bir-iki nesli yok ettiniz. şimdi rahat mısınız?
  Son Söz : "Sorunlarıyla ilgilenmeyen aydınlarimızı bekleyen kaçınılmaz Sonuç ; Cahiller tarafindan yönetilmeye razi olmaktir. Eflatun
  Son Sözün arkası : "Gençlerin yetismesine önem ver, çünkü bu yolda herhangi bir ihmal ülkenin yapısını mahveder."
  Aristoteles

  17- NEDİM DERİNGÖR 13.02.2007 21:11:35

  Kozyatağı Telsim’den Bostancı’ya E-5 altı yoldan geri dönüyordum. İşviçre Basel’de üniversitede birlikte sosyal bilimler fakültesine beraber okuduğum arkadaşımın yakın çevrede oturduğunu” evinin tarifinden” aklımda kaldığı kadarıyla bulmaya çalışırken temiz giyimli bayandan adres için yardım almak istedim. “Medrese sokağı buraya yakın mıdır?” diye sorumu yönelttim. Hanımefendi ; “ Medrese sokağı ; çıkmaz olan sokaktır” dedi. Bir an afalladım. Hanım hayretimi önemsedi. “Maalesef hayret etmekte haklısınız. Yıllar evvel zaviye, tekke ve medrese kelimeleri günlük konuşma lugatımızdan silinmişti. Osmanlıda eğitim kurumlarına verilen isimleri bu zamanda kullanmanın mantığını anlamıyorum,eğer bu sokak adı 50-60 yıllık olsa, kabul edilebilinir.” Bu sokağa yakın tarihte “medrese” adı verilmesine aklım ermiyor. Hem de bu sokak “çıkmaz sokak” ne gerek var böyle mantıksız olarak değerlerimize saldırmaya. Tahmin ederim ki bu ad özellikle ve bilerek verildiğini düşünüyorum.Osmanlıdan miras kalan isimlerle oynamanın ne alemi vardır! Kadıköy belediye meclisinden böyle bir sokak ismi çıkarılıyor. Sanki başka isim yokmuş gibi ve üstelik sokak adını “Medrese sokağı” diye tescilliyorlar.Olacak gibi değil.”
  Neyse, Medrese sokağını buldum.
  Ama ben başka bir çirkinliği yazmak istiyorum. Burası tam “Medrese Sokağı”dır. İş yeri açma , devlete vergi ödemeden iş yap ! Oh ne ala! Ama dikkat. Bu işyeri sahibinin arkasında kim var, biliyormusunuz? Her yasa dışı çalışanın arkasında birileri olmaktadır.
  Kim rüşvet alıyorsa , amirinin bu işten haberi olamaması mmkün değildir.

  18- REHA MURTEZA 10.02.2007 12:27:11

  KILIÇLAR ÇEKİLDİ...
  Deniz kıyısı,iskelesi,mendireği,banliyosu,tarihi Bostancı Çeşmesi,tarihi Çatal Çeşmesi,hala zamana direnen Madam Tamara Köşkü,mimarların dehası Sinan'ın tarihi köprüsü ve her türlü ulaşımın mihenk taşı ..... BOSTANCI'dan bahsediyorum.....
  Son 15 yılda inanılmaz talan edilen,her türlü kaçak ve usulsuz yapılaşmaya (bilhassa ana arterlerde) peşkeş çekilen,hiçbir beledi çivi çakılmayan,her türlü usulsüzlüğün yapıldığı insanların çile çektiği Semt Pazarı belası ve tüm bu olumsuzlukların kaynağının Kadıköy Belediyesi ve onun başkanlığını yapan zat olduğu bilinen BOSTANCI'dan bahsediyorum.
  Belediyeciliğin sorumlu olduğu vatandaşının yaşamını güzel ,kolay ve rahat kılmak için çalışan yerel yönetim biçimi olduğunu bilmeyen yada bildiği halde yerine getirmeyen yönetici şanssızlığına uğramış BOSTANCI'dan bahsediyorum.
  Ve bütün bunları bilen eğitimli, çoğunluğu emekli ve ATATÜRK ilkelerine sonuna kadar bağlı ve her seçimde onun kurduğu partiye gözü kapalı oy veren ,önüne getirilen adayın çapına ,yalanına dolanına gözü kapalı BOSTANCI'lının BOSTANCI'sından bahsediyorum.
  Rejimi tehlikede gören ''aman oyum yabana gitmesin''diyerek kerhen oyunu verdiği,seçildikçe'' ben bunları daha çok uyuturum'' diye iyice pervasızlaşan yönetici şanssızlığına uğramış BOSTANCI'dan bahsediyorum.
  Belediyenin her seçimden sonra hizmet sınırını SUADİYE'den CADDEBOSTAN'a kadar sınırlı tuttuğu,sol tarafında da komşu MALTEPE BELEDİYESİ olan adeta İsrail,Filistin arasındaki GAZZE şERİTİ gibi kalan biçare BOSTANCI'dan bahsediyorum.
  HER şEYE RAĞMEN; MUSTAFA KEMAL'in dediği gibi ''HAREKET İÇİN BİR KIVILCIM YETER'' dedik. Önce iki Bostancı'lı başladık,siyasetten ve siyasilerden bıkan ,sivil toplum örgütünün bir partinin devamı gibi olduğunu düşünen hemşehrilerimizi ikna etmeğe..,Örgütlenme görevini üzerine alan ÜLKÜ OZAN her kapıyı çaldı,her esnafla görüştü,kimi zaman alay edildi ,kimi zaman kafasına tava atıldı,kimi zaman köpeklerin saldırısına uğradı...Sonunda HİÇBİR SİYASİ PARTİ İLE İLİşKİSİ OLMAYAN SADECE VE SADECE BOSTANCI İÇİN VAR OLAN ''BOSTANCI SAHİPLERİ PLATFORMU'' TESCİLLENDİ.. BOSTANCI'LININ KAFASINDA VE YÜREĞİNDE...
  İlk icraatımız bildiğiniz gibi yasal yönden isteğimizi yerine getirmeyen ,üstelik seçim beyannamesinde pazarın kaldırılacağını ilk sırada beyan eden KADIKÖY BELEDİYESİ ve onun hukuku bilen Avukat başkanını mahkemeye vermek oldu.(Biz haklı olduğumuz halde yaşadığımız beldenin belediyesini ve başkanını mahkemeye vermeğe utandık ama karşımızdakiler pazarla ilgili yaptıkları her türlü saçma davranıştan utanmadılar.)
  Hızla artan üye sayımız ve ciddi destekler platformumuzun gücünü hissettirince,KADIKÖY BELEDİYE'si içinden platformumuza inanılmaz belgeli ve somut usulsüz uygulamaları bildiren haberler gelmeye başladı.(HABER KAYNAKLARIMIZ HER ZAMAN SAKLI KALACAKTIR) Yargı mekanizması olmadığımız ve sadece BOSTANCI'yı ilgilendiren konularla ilgili olduğumuz için sadece o kısmı kullandık.
  EN DOĞAL HAKKIMIZI KULLANMAMIZ,KADIKÖY BELEDİYESİ'ni çileden çıkarmış olacak ki saklı kalması gerekirken hak arıyanı usulsuzlük yapana el altından ifşa ettiler.Bu oyunu Sayın Ülkü Ozan içinde gerçekleştirdiler.Halbuki Sayın Ülkü Ozan Bostancı Sahipleri Platformu Başkanı olarak siteye gelen yorum-şikayetleri belediye, kaymakamlık ve Valiliğe bildirme görevi ile yükümlüğünü taşıyordu.. Başkanımızın en önemli görevlerinden biriydi.Bu yazışmaları site içeriklerimizde beyan ettik.Platform Başkanı olarak yazışma presüdürü gereğini bazı insanların aklınca kurnazlıklarıyla sayın Ülkü Ozan’ı yıpratma ve taktikleri uyguladılar. Platform Başkanı ÜLKÜ OZAN'ın evine bu şahıslar gelip tehdit edebildiler,BELEDİYE BAşKANI ÜLKÜ OZAN'ın evine telefon açıp kendisini ve ailesini tedirgin edebildi,sonuçta PLATFORM BAşKANI ve KURUCUSU ÜLKÜ OZAN can, mal emniyeti ve aile huzursuzluğu nedeniyle görevinden ayrılmak zorunda kaldı.SUÇU NEYDİ..? SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ OLARAK BELDESİNİN HAKLARINI SAVUNMAK...
  BELEDİYE BAşKANI yerel konularla ilgili telefonlara hiç çıkmaz..,(padişahlıktan mı gelmedir bilemem. Bütün belediye başkanları BELEDİYE SARAYI'nda oturduklarından bir müddet sonra kendilerini padişah gibi görüyorlar ya.) ama aslanlar gibi vatandaşına telefon açıp ona aba altından sopa gösterebiliyor..
  BİZLER BOSTANCI SAHİPLERİ PLATFORMU OLARAK SOPADAN ABADAN ANLAMAYIZ,BİZ EĞER DÜELLO YAPILACAKSA KILIÇ TERCİH EDERİZ...,MALUM KILIÇ şÖVALYENİN SİLAHIDIR,,,,BİZDE BU KÜÇÜK ADAMLARIN ARASINDA SON şÖVALYE OLDUĞUMUZA GÖRE.......

  19- MUSTAFA ALİşOĞLU 06.02.2007 20:48:59

  Merhaba,
  Pazar için uygun yer sağlama görevi Belediyeye aittir. Bu konuda semt sakinlerinin herhangi bir sorumluluğu, yükümlülüğü yoktur ve mağdur edilemezler.
  Ayrıca pazarcıların muhatabı Belediyedir, semt sakinleri asla değildir.
  Pazarın kurulmasını istemeyenlerin ortak bir dava açmasını öneriyorum. Örnek başka davalarda tek celsede pazarın kaldırılmasına karar verilmiştir.
  Belediyenin görevini yapmamasından semt sakinleri sorumlu tutulamaz ve sonuçlarına katlanmaları beklenemez.
  Saygılarımla.

  20- SERHAN GÜNER 30.01.2007 19:23:37

  Merhabalar,
  Bostan Tariki sk. da oturuyorum. Bildiğiniz gibi bu sokakta 3 tane yan yana okul var. Hepsininde tenefüse çıkma zili evlere şenlik. Sabah uyumanız ya da hastaysanız gündüz uzanmanız mümkün değil. Her 40 dak.da bir bangır bangır bir ses. Sanki çocukların duyma problemi var. Oğlumun okulunda zil sesi diye bir uygulama yok. Nöbetçi öğretmen haber veriyormuş. Çok kötü gürültü kirliliği yaşanmaktadır. Lütfen birileri çare bulsun.

  21- SABRİ SEYHUN 27.02.2007 11:02:08

  Kadıköy Belediyesi Başkanına soruyoruz?
  Niçin şeçimlerde Belediye Başkanlığına aday oldunuz!
  şeçimlerden önce vaadlerinizi halka bildirdiniz.Bu vaadler doğrultusunda halka karşı sorumluluğunuzu yerine neden getirmediniz! Öyle ise neden aday oldunuz! Vaadlerinizi içeren Atatürk posterli broşürünüzü kaybetmedik. Özellikle sakladım.Çünkü, daha evvelki yıllardaki vaadleriniz tutarsız ve yalan olduğunu görmüştüm. Bostancı’yı kalitenizin kopyası yaptınız.
  Bostancı halkı her zaman yol gösterici oldu. Eksiklerinizi düzeltmeniz için yol gösterdi. Hiç ama hiçbir hizmet yapmadınız.
  Her yer çöp içindedir.
  Çöp kontenyerleri devamlı talan edildiğinden çöpler sokaklarımızı işgal etmiştir.
  Çöp kontenyerlerini bir düzene yıllara rağmen sokamadınız.
  Cadde ve sokaklarımızda görüntü kirliliğinden dolayı üzülüyorum.
  İşportacılar meydanına gün geçtikçe daha fazla işportacı gelmektedir.
  Alt Bostancıdaki meyhane, bar, sazevi, türkü evi, dönerci, kokoreçci, köfteci, müzikhol, birahane ve ws nin Bostancı halkına yaptığı zulmü duymuyor musunuz? Akşamları söz konusu yerlerden geçemiyoruz
  Alt Bostancı da tinerci ve şarapçılar için gereken yapmadınız.Bu durumun düzeltilmesi Belediyenin yetki ve sorumluluğundadır.
  Pazaryerinde yaşayan insanların şikayetlerini niçin duymamazlıktan geliyorsunuz.
  Demokrasiler de halkın sözü ve görüşlerine değer verilir.

  22- SÜLEYMAN BOZKURT 26.02.2007 17:50:19

  Efendim,
  Bostancı da Carsamba gunleri kurulan semt pazari cevrenin guvenlik,temizlik ve sukuneti acilarindan sakincalidir.
  Pazarci esnafinin ve semtte oturmayanlarin alis veris kolayligi menfaatleri semt sakinlerinin haklari ile tartilamaz.
  Belediyenin mahalle arasinda olmayan bir pazar kurma gorevi oldugu dusunulebilir.
  Belediyenin yargi sonuclarini beklerken yapacagi seyler vardir:Konu semtte acil tahliye gerektiren hususlardan gurultu ve diger kirliliklere uzanan bir dizi sakincalari icermektedirve Belediye nin gorev alanina girmektedir.
  Belediye'nin konuya kayitsiz kalmamasi gerekir.
  Saygilarimla,

  23- REHA MURTEZA 26.02.2007 17:11:10

  YENİLİKÇİ BAşKAN....!!!!!!
  İnsanoğlu nankördür,şu semt pazarı yüzünden kalbini kırdığımız belediye padişahı pardon başkanı yemiyor içmiyor biz Bostancı'lıları düşünüyor ve herkesi mutlu edecek bir proje üretiyor..MOBİL PAZAR ARAÇLARI PROJESİ .......!!!!! BU KADAR OLUR.. utanmalıyız, biz neden böyle bir proje üretemedik diye...içimizde doktor var,mühendis var,hariciyeci var,hukukçu var,esnaf var,var oğlu var ama bu projei düşünecek bir beyin yok....o nedenle sadece laf üreten aydınlar sınıfındayız,o nedenle içimizden bir belediye başkanı çıkmıyor...
  Ama düşündüm de bu fikri Belediye Başkanı'na biz vermiş olabiliriz,daha doğrusu bu fikir,on yıldır BOSTANCI KÖY MEYDANI'nda futursuzca kamyonetlerinde mal satan ve platforma bu yüzden belkide yüzü aşkın şikayet gelen ve şikayetleri ilettiğimiz belediyenin bu konuda hiçbir şey yapmadığı belkide yapamadığı ,sonunda T.C. İçişleri Bakanlığı'na kadar gittiğimiz MEşHUR İKİ KAMYONETİN KRALLARI bu fikri vermiş olabilir...........
  Ayrıca BAşKAN sinemayı sever,yıllar önce Sevgili şener şen'in oynadığı ZÜĞÜRT AĞA filminin unutulmaz ''KAMYONETLE DOMATES SATIşI'' sahnesinden de etkilenmiş olabilir.
  Ne güzel propaganda olur..Herkesin kamyonet dediği yenilikçi başkanın mobil pazar aracı dediği araç hazırlanır,medyaya haber verilir,davetliler yerlerini alır (herhalde bizide davet ederler...) yenilikçi başkan üstünde ''KADIKÖY BELEDİYESİ - A.PAZARCILAR DERNEĞİ ELELE - HALKIMIZA İYİ SATIşLAR'' sloganı yazılı önlükle... kimdir neyin nesidirler bilinmez ne kokarlar ne bulaşırlar Bostancı gönüllüleri hanımefendilerine ilk satışı gerçekleştirir....(ama domates yerine patlıcan..) ve şöyle bağırır..''KARA KARA PATLICAN BÖYLESİNİ SATICAN..'' HADİ İYİ TRAşLAR.. PARDON SATIşLAR..
  not: Belediye başkanı pazarcılar ile evlendirme dairesi salonunda yaptığı toplantıda kendisinin eski bir pazarcı olduğunu ve pazarlarda mal sattığını söylemiştir.Herhalde eski alışkanlığı devam ediyor,hala satıyor......Neleri mi ? aldığı oyları ve BOSTANCI HALKINI..............................

  24- TÜLAY BİLİN 22.02.2007 16:59:19

  Haftada boyunca sitede sorunlarımıza dair şikayetler yayınlanıyor. Yakarmayan yok gibi. Neden Bostancı başı boş kaldı!
  25 yıl evvel tek küfe ile Bostancı Koloğlu camii önünde başlayan iki küfe sebze satışı yıllar içinde tüm Bostancı’yı kanser gibi saran semt pazarı oldu. Bostancılılar zamanında bu duruma karşı gelselerdi bu semt pazarı kabusu başımızda olmayacaktı.Yaşlılarımız bu bir iki küfe ile sebze ve meyva satan Arnavut vatandaşlarımız ile başlayan sorunu zamanında görmediklerinden başımız daha hala beladan kurtulmuyor.
  Sitede zaman zaman mobil olarak tekstil, yatak+ oturma odası örtüleri, havlu, ayakkabıcı, kilim,overlokçu,sebze ve meyva satışlarını yapanlar için şikayetler çıkıyor.Bu ikazları doğru buluyorum. Bu mobil satıcılara karşı şimdiden önlem alınmazsa sonradan semt pazarı gibi başımıza sorunlar çıkacaktır. İleri de semt pazarı kalktığında bu kez mobil satıcılar sokaklarımızı her gün işgal edeceklerdir. Bu gün dört beş olan mobil satıcılar yarın kırk elli olacaktır.Bu tehlikeye dikkatinizi çekmek istiyorum.
  Bu konuda da şikayetlerimizi belediye bildirmek veya “yorum” a yollamaktan geri kalmayalım.
  Saygılarımla.

  25- TAHSİN SÖZEN 17.02.2007 14:22:01

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Sayın Mimar Kadir Topbaş’a açık mektup
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Bostancı’da Saray muhallebicisi işyerini açtı.
  Platform olarak iyi kazanç ve iyi müşteriler temenni ederiz.
  Bir kere sitemizin “Bostancı Fotoğrafları” bölümünde “Bostancı 252” no.lu fotoğraf ile işyerinin ön düzenlemesine çok dikkat edilerek naylon ve cam ile kapatmamanız kent yaşamımıza katkıda bulunmanız sizlere ve ailenize yakışmaktadır.
  Bununla birlikte site içeriğimizin “Bostancı Fotoğrafları” bölümünde “Bostancı 253” no.lu fotoğrafta ise dönerinizin LPG ile yapıldığını görülmektedir. İşte bu durumdan büyük üzüntü duymaktayız. İşyerinizde her döner yiyeni kanser riski ile baş başa bırakmaktasınız.Bu konunun açıklamasını uzman kuruluşa bırakıyorum.
  “”””TÜBİTAK’ın döner konusuyla ilgili yaptığı araştırmalara göre, tüpgaz alevi ile pişirilmek üzere şişe takılan etin, sıvılaşmış petrol gazı olan LPG yanarken çıkan zehirli gazlar dönerin içine nüfuz ediyor ve döner yiyen insanın vücuduna geçerek kansorejen etkisi yapıyor.
  Harlı yanan tüpgaz ocağından çıkan zehirli gazlar tamamen etin içine giriyor. Hele eti çabuk pişirmek isteyen ustalarımız gazı fazla açıp alevi harlatınca tam bir felakete dönüşüyor. Bunun sonucunda döner değil kanser yiyoruz.
  Tehdit edilen vatandaşın sağlığı oluyor.”””””
  İsrarla döner yapmak isterseniz başka bir metod kullanmalısınız.Sayın Başkanımız.
  “””””” Robax cam ile gazlı pişirme teknolojisinde yeni fikirler uygulamaya koyulmuşur. Robax cam, yanmamış çiğ gazların etin üzerine yapışmasını önlüyor. Robax camlı döner ocaklarının radyantların önünde tel kafes yerine kullanılan özel camların parlak ve rahat temizlenebilir özelliklere sahip olmasından dolayı, yanma, tortu bırakma sorunları ortadan kalkıyor. Bu sistem böylece hem sağlıklı pişirmeyi sağlıyor. Çünkü, klasik döner ocaklarına göre robax camlı döner ocaklarında protein kaybı yüzde 3-5, su ve rutubet kaybı yüzde 25 daha az oluyor. Fakat bu tür pişirimde gerçek döner damak tadını vermemektedir.””””
  En güzel döner alevsiz ortamda kömür ile yapılanıdır. Bu usülde “Saray Muhallebicisi” ne yakışır.
  Sayın Başkanımız, parklara , geçitlere , meydanlara , kültür merkezlerine verdiğiniz önemi insan sağlığı içinde beklemekteyiz.

  26-ÜNAL OLGUN 09.03.2007 11:41:30

  Bostancı Sahipleri Platformu Yönetim Kurulu Kadıköy Belediye Başkanlığına çok olumlu bir talepte bulundu. Bu talep ile, “ İstanbul İdari Mahkeme semt pazarını kaldırılması kararını vermeden Bostancı semt pazarını kaldırırsan CHP ye oy verilmesi yönünde çalışırız” diye açık görüşlerini bildirdiler. Ben Platformumuzun çalışmalarını takdir ediyorum. Bu teklifi de bir sosyal demokrat olarak olumlu buluyorum. Bizler pazarcılar gibi semt pazarının devam etmesi için Belediyelerin kapılarına dayanmıyoruz. Yasalar yolu ile işgal edilen sokaklarımızın tekrar tarafımıza verilmesini istiyoruz. Sayın Selami Öztürk, “Platformun teklifini düşünmelisin.”
  Öyle ıvır zıvır olan yeniden rehabilitasyon palavraları karnımızı doyurmamaktadır. Sen de bu Pazar yerinin rezillik olduğunu biliyorsun da pazarcılara verdiğin tavizlerden dolayı veya başka sebeblerden (!!!???) halkın taleplerini göz ardı ediyorsun.
  Halkın talepleri dışındaki davranışlar sonunda “eyvah, Demokrasi, Cumhuriyet ve Laiklik elden gidiyor “ diye bağırma hakkın olmayacaktır. Siz “demokrasi,cumhuriye,laiklik” sloganını böyle devam ederseniz işe yaramadığını da göreceksiniz. Belediyedeki adamların ile birlikte CHP yi de layık olmadığı yere götürmektesiniz. Tüm Bostancılıları çok seviyorum.Halkın yasa yolu ile ayaklanma hareketini tasdik ediyorum.
  Saygılarımla.

  27-CEYLAN DUMANER 08.03.2007 11:42:24

  Kadıköy Belediyesi Başkanındaki değişiklikten konu açmak istiyorum. Daha yazının devamını okumadan “Hiç Selami değişir mi? Pazarcılardan feyz alan kişi de olumlu değişiklik olmaz!!!” diye düşünebilirler.Bu arkadaşlarımız haksız da sayılmazlar.
  Onbeş yıldan beri , Bostancılıların köyde yaşamak istemediklerinden, talepleri ;
  1- Park ve meydanda şarapçı ve tinercilerden arındır.
  2-Alt Bostancı da her bina içindeki odaları sazevi,meyhane,birahane, müzikhol işyeri ruhsatı verme.
  3-Ana caddelerimizdeki trafik anarşisini çözmesini,
  4-Bez afişler dolayısıyla görüntü kirliliğini önlemesini,
  5-İşyerlerini camlı camekan ile büyültülmesine izin verme.
  5-İşyerlerinin önündeki kaldırıma satış mallarının konulmasını önle.
  6-Kaçak yapılaşmayı önlemesini.
  7-Pazarcıların işgallerini önlemesini.
  8-İşportacılar meydanından işportacıların kaldırılması.
  9-Yürüyen tezgahta mal satılmamasını.
  10-Mobil tekstil ve bakliyat satanların önlenmesini
  11-Sokak ortasına gecekondu Büfe kurdurma
  12-Çöp kontenyerlerini düzene sok.
  Taleplerimize karşı hiçbir olumlu girişim yapmamıştır. Bu tarzda bir yönetim biçimidir. İşine gelirse, beğenmezsen oyunu veremezsin. Ama Bostancı da Zabıta Memurları da bulunmaktadır. Bu kişiler sabahtan akşama kadar oturarak çalışmadan maaş almayı nasıl kabul ediyorlar !!! ???.
  Yukarıdaki şikayetlerin beş katını da – hatta on katı şikayetimiz var- yazsam Belediye Başkanı bu şikayetlerimizi anlayabilecek kapasite olmadığını gördüm. Bu bakımdan böyle – Belediye Başkanı için - eften püften konulara girmeğe gerek yoktur.
  Bostancı için gerekli Kültür, Sanat ve spor sosyal binalarının , insanlarımız için evinin dışında vaktini geçireceği meydanlar ve parklardan hiç konu açamayız. Adamcağızın bilgisi, görgüsü ve kültürü dışında yapacağımız taleplerden olumlu yanıt alamamız mümkün değildir.
  AMA, Belediye Başkanımız en sonunda halkın çok önemli bir unsur olduğunu nihayet anlamıştır. Pazarcıların görüşleri doğrultusunda hazırlanan “Pazar Yerleri Kullanma Ve Denetim Yönetmeliği” ni Bostancılara takdim ederken ön yazılarında;
  “”””Meclisine sunulan PAZAR YERLERİ YÖNETMELİĞİNİN bir örneği bilgi olarak ekte sunulmuştur.
  İncelemenizde göreceğiniz üzere her yönü ile pazarı ve pazarcıyı disipline etmeye ve bölge halkının şikayetlerini asgariye indirmeye yönelik bu çalışma, yönetmeliğin Belediye Meclisine kabulu ve Büyükşehir Belediye Başkanının onayından sonra olacaktır.
  Bilgilerinize arz ederim.
  Av.Selami ÖZTURK
  Belediye Başkanı””””””

  28-HÜSNÜ YEĞİNER 06.03.2007 14:00:40

  Platform sitesinde çöp kontenyerlerinin araç yolunda ve kaldırımda olmaması için devamlı “yorum” yazıları çıkıyor. Ne duyan ve ne de görevini yapanı arada bulasın. Yoksa Belediye olarak işi güçü bıraktınız da Bostancıdaki hazine arazilerini mi paylaşıyorsunuz?
  Halbuki, Platform olarak çöp toplamada daha başka önemli şeyler söylemek istiyorduk.
  Belediyeye yapacağımız teklifin işe yaraması için Bostancı köprüsünü çöp talancılarının arabalarına geçit vermemeniz gerekmektedir. Bir yıl evvel köprüyü gözetim altına alın diye yazıldı ama bir türlü gerçekleştirmediniz. Bu görüşümüzü hayata geçirirseniz, Belediye olarakta para kazanırsınız.Hatta çöp toplama ihalesini bedavaya getirebilirsiniz.Bilmem bu durum işinize gelir mi?
  Tüm apartımanlara Pet şise, PVC şise ve cam şiselere, kağıt ve karton ambalajları için ayrı toplama önerirsiniz.Bu tür maddelerin geri dönüşümü gayet kolay ve temiz atık olduğundan toplama işini apartımanlara dağıtacağınız naylon torbalar ile yaparsınız. Bu kuru çöpler gayet iyi değerlendirilir.
  Diğer yandan bioorganik denilen yaş çöpleri de çöp kontenyerlerinde muhafaza ederek toplanması şağlanır. Bu işi yapmak çok basittir ve kolaydır.Ama Belediyemiz böyle bir uygulama ile para kazanma ve semt sakinlerinin sineksiz yaz günleri geçirmelerini arzu eder mi?
  Bu güne kadar çevreyi süpürme ve çöp kontenyerini boşaltma işinde o kadar zorlanıyorsunuz ki bu öneriler için biraz düşünerek gerekeni yapmalısınız.

  29-GÜLTEKİN ACAR 02.03.2007 10:15:20

  Bostancı dışında ilçelere gittiğimde asfalt yolları, kaldırımları, çevrenin görüntü kirliliğinden arındırılması, esnafın temizliği, işportacıların olmaması, dilencilerin olmaması, tinerci + şarapçıların bulunmaması, parklarının + meydanların temizliği, araçların gelişi güzel park etmemesi, ana yollarda gecekondu büfelerin olmaması dikkatimi çekmektedir.
  Neden Bostancı böyle değildir?

  30-HİLMİ CELHUN 18.03.2007 15:46:10

  Bir kez daha Belediyeye görevini bildirmekte yarar vardır.
  Samimi olarak yazıyoruz. Ben de daha evvel Alt Bostancı da devamlı ikamet eden şarapçı ve tinercilerden rahatsız olduğumu not etmiştim. Belediyenin görevlerini neye aksatıyor.Bu konu da belediye görevini bir kez daha hatırlatıyorum.
  “”””” Yolda hastalanan, kazaya uğrayan, düşüp kalan kimseleri ve genel olarak durumları itibari ile yersiz yurtsuz ve muhtaç durumda olanları ilgili kurumlara iletmek, esas beldelerine göndermek veya korumak , bu maksatla gerekirse haklarında soruşturma yapmak,”””””
  Belediye ; bu sorunlu kişilere el uzatmalıdır. Köpekler için ev yapıyorsun da insanlarımıza neden el uzatmıyorsunuz. Köpek sahiplerinden oy almak için hizmetin ne derecede yeterli olduğunu bilmiyorum. Ama ,insanlara el uzatmadığınız aşikardır

  31-HAKAN KONİK 18.03.2007 13:53:25

  şu CHP Belediye Meclis üyesinin arkasında durduğu “mobil bakliyatçı” dan konu açmak istiyorum. 34 BV 7644 plakalı 2007 model Fiat-Doblo da bakliyat satan muhterem Vükela caddesinin Teyyareci Resmi sokak ile Gümüşçü sokak köşe başlarından ayrılmaya hiç niyeti yok. Tabii insanın arkası kuvvetli olursa kent yaşamını kötü yönde etkiler. Her insan araçının arka kapağını açarak satış yapmaya başlarsa bu işin sonu ne olur? Bakalım Sayın Selami Öztürk’ün yeni geliştirdiği Pazar yerinde bulunacak mı?
  Esasında Bostancı ana arterde nereden fotoğraf alırsanız alın muhakkak kent yaşamına uymayan fotoğraf kareleri bulabiliyorsunuz.
  Belediyede politik olarak hizmet verenlere bir sözüm var.şeçimler yaklaşmaktadır. Kendinize çeki düzen verin. Sonra ; kendi düşen ağlamaz atasözü geçerli olacaktır.

  32-HALİL AĞDIK 18.03.2007 11:06:53

  Gün geçtikçe Bostancı da yeşil alan kalmamaktadır.
  Son yeşil alan eski Taçspor kulübünün alanıdır. Bu araziye konut yapımı için yetkililer izin vermemiştir. (neden verilmediği konumun dışındadır) Bu alanın parselasyonunu İBşB si yapmaya başladığınında kısa zamanda bu alan imara açılmıştır.
  Konu ile ilgili detaylı bilgi Platform sitemizin “Çevre Sorunu” bölümünde REF 48 ile anlatılmaktadır. Kadıköy Belediyesi arazinin “Afet Bölgesi Toplanma Yeri” olarak Bostancı’nın geleceğini düşünerek bu kararı almıştı.
  Arazi sahibi kat karşılığı bu araziyi AKP kökenli kişilere satmıştır. Bu inşaat şirketi de bir haftada bu yeşil alana imar izni çıkarmıştır.
  Bir yerin kent olabilmesi için parkları, meydanları , kültür ve sanat merkezler, olmalıdır.Bostancı bu önemli kriterlerden yoksundur.Kent toplumunda tüm insanlar çalışmazlar. Emeklisi, yaşlısı ve bebekleri bu kent içi yaşamda yerlerini alırlar. Bu insanlarımız kent içi yaşam yerleri olmadığı takdirde evlerinde hapis hayatı yaşayacaklardır. şu an da Bostancı halkının yaşam tarzı gibi.
  Bostancılılının herhangi bir kültür ve sanat etkinliklerinden faydalanma hakkı yoktur. Bostancılının evinden çıkarak bir park veya meydanda vakit ve hava alma imkanı bulunmamaktadır. Bostancı uzun yıllardan bu yana ranta kurban edilmiştir.
  Eski Taçspor yeşil alanında 6şar katlı çift daireli iki blok yapılacaktır. Bostancılının hava alanları böylelikle köreltilmektedir. Herhangi bir deprem afetinde insanların toplanacakları bu alanda yok olacaktır. Bu bina dolayısiyla araç sayısı da artacaktır. Zaten Bostancının şu hali ile ana ve tali yollar araçların park yapmalarıyla iştila edilmiştir.
  NE YAPMALIYIZ : Bu alana kültür ve sanat merkezi, otopark ve yeşil alan yerleri yapılabilinir. Arazi sahibi küçük çapta süper market ve fast food yeri içeren proje yaptığında yapacağı binalara göre daha fazla kazanacaktır. Ve halkında nefes almasına ve kültürüne hizmet edecektir.

  33-SEMİH şENOL 17.03.2007 11:32:00

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş , Bostancı’da “Saray Muhallebicisi” işyerini açtı. Burada LPG ile pişirilen döner yaparak müşterilerine sunmaktadır.
  Dönerin LPG ile pişirilmesi insan sağlığı ile ilgili olduğundan Sayın Kadir Topbaş’a gereğini yapması için bilgi yazımızı ilettik.
  Belediyeden aldığımız yanıt şu an için ; “””BAşVURUNUZ İNCELENMİş VE GEREKLİ DEĞERLENDİRMELERİN YAPILMASI İÇİN ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİNE İLETİLMİşTİR. BİLGİLERİNİZE..İYİ GÜNLER..””” Başvuru tarihimiz , 27.02.2007 tür. Aradan 20 gün geçmesine rağmen Kadir Topbaş gerekeni yapmamıştır.
  Sayın Mimar Kadir Topbaş ; İstanbul için büyük ihaleler yapmaktadır. Bu ihaleler için cebinden para çıkmamaktadır. Ama kendi cebinden çıkacak para için çok düşünmekte ve insan sağlığı ile ilgili konumda masraf yapmamaktadır. İşyerinde LPG ile döner yapacağına biraz masrafla kömürle döner pişirimi yapabilir. Döner kebabı veya kısaca döner, iç yağla ve yöresel baharatlarla iyice terbiyelenmiş ve dövülmüş et parçalarının, bir bir şişin üzerine geçirilerek, dik bir şekilde asıldıkları odun ateşi karşısında pişirildikleri kebap türüdür. Eğer LPG ile döner pişirilmesi devam ettiği müddetçe sıkıntılarımı yazacağım. İnsan sağlığı ile oynanması devam ettiğinde tekrardan bilimsel olarak LPG ile döner pişirim mahzurlarını yazacağım. Ta ki Sayın Kadir Topbaş doğru yolu bulana kadar.
  Halka hizmet sunan kişilerin ilk önce kendileri örnek olmalıdır.

  34-İSMAİL ERşAN 12.03.2007 19:08:44

  Biraz evvel Platformdan bilgi olarak Temizlik İşlerimizin yazısını aldım. Bu konu da görüşlerimi yazmak istiyorum.
  Hakikaten eskiye nazaran çöp kontenyerleri ortalıkta pek gözükmüyor. Bilhassa Minibüs yolunun üst mahallerinde tek tük çöp kontenyerine rastlanıyor. Ama Minibüs yolunun alt tarafında kontenyerleri toplamada bir yetersizlik vardır. Bunlarda çöp kontenyerine ait apartımana cezayı takdim ettiğinizde sorun çözülür.Bilhassa Bağdat caddesindeki çöp kontenyerleri dikkat çekmektedir.
  Çok açık yazıyorum.Vükela ve Prof.Ali Nihat caddelerinde kaldırım ve araç yolunda bulunan çöp kontenyeri için her zaman şikayet konum olacaktır. Bir yıldır Vükela caddesi ile Tayyareci Resmi sokağının kesiştiği yerde duran çöp kontenyeri ufaktır ama kent yaşamını görüntü ve çirkinlik üzerine etkilemektedir.
  Yazılarınızda ; “””” bazı apartmanların konumlarının konteyner muhafaza alanı yapmaya uygun olamayan bitişik nizam yapılaşmasında olduğununda dikkate alınması gerekmektedir.””””
  Belediye olarak çok haklısınız. Çözüm öneriyorum.
  Bu tip apartımanlardaki tüm Avrupa kentlerinde bitişik nizam binalarda olduğu gibi çöplerin naylon poşetlere konulması ve çöp arabasına servis yapılmasını apartıman yöneticilerine açıklayıcı bilgilerle iletmeliyiz. Temizlik İşleri Müdürlüğümüze emeklerinin karşılığı olarak heyecanla teşekkür ederiz.Ve yine yazınızda;
  “”””karşılık" hiçbir destek vermem sadece eleştiririm mantığının kent anlayışında olan sizlere uymadığını üzülerek belirtmek isteriz.””””
  Eleştirmenin çok kolay olduğunu bilmekteyim.
  Platform Belediyeyi eleştirdiğinde ortada bir sorun vardır. Site fotoğraflarla özürleri Belediyeye gösteriyor.Kısaca, platform sitesi Belediyeye hizmet etmektedir. Ben kişi olarak , Kadıköy Belediyesinin hizmetlerine güvenmeseydim yıllarca kandırılmama rağmen “oy” umu Sayın Selami Öztürk’e vermezdim.
  Bir daha “oy” almak düşünceniz varsa eleştiri yazılarını takip etmelisiniz.

  35-EROL AZAKLI 12.03.2007 14:58:06

  Dün akşam TV haberlerinde Pendik Belediyesinin ana caddelerinde işyerlerinin önünü genişletenlerin mallarını ve işportacıların tezgahlarını Belediye zabıtaları topladı. Hakikaten İstanbul da değişim olduğunun bir habercisi olarak bu belediye zabıtalarının çalışmalarını görüyorum. Bu zabıtaları tebrik ediyorum.
  Siyasi partilerin ve kamu kurumlarının halka hizmet için görevi vardır. Bu kuruluşlar halkın taleplerini gerçekleştirmek mecburiyetindedirler. Belediye görevini yapmadığında , halkın talepleri Belediyeye “emir” olarak geri döner. Emirleri gerçekleştirmezsen gelecek seçimlerde defterin dürülür. Belediye ; Bostancıdaki halkın yaşam kalite düzeyi gelişimini görmelidir. Pazarı kaldıracağını beyan edipte kaldırmazsan halkı “keriz” yerine koyduğun hemen anlaşılır.
  Halktan talep gelmeden Pendik belediyesinin pislikleri süpürmesi halka değer vermesinin bir göstergesidir. Tüm demokratik toplumlarda Platformların çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Platformlar kamu kuruluşlara yardım etmek için kurulur.
  Bostancı Sahipleri Platformu olarak ; Pendik Belediyesinin gerçekleştirdiği süpürme operasyonundan ilerisi için yaşam ümitlerimi arttırmıştır. Demek ki böyle gelmiş, fakat böyle gitmeyeceğinin sinyallerini alıyoruz. Sanki ilerinin bir ışığını görür gibiyim.
  AKP’li Pendik belediyesi halka hizmet ve kent yaşamı için görevini yapmıştır. Bostancılı ve sosyal demokrat olarak, Bostancıda da çirkinliklerin bertaraf edilmesini talep ediyorum. Kadıköy Belediyesi görevleri olmasına rağmen eksik çalışmalar yapıyor. Platform olarak Belediyeye yardım için çirkinlikleri fotoğraflarla gösterdik.Platform çalışmalarından dolayı “teşekkür” edilmesi gerekirdi.Fakat,heyhat! Kadıköy belediyesi , Pendik Belediyesinin çalışmalarının takip etmesini ve Kadıköy belediye başkanımız Sayın Selami Öztürk’ün Pendik belediyesi ile yazışma yaparak ; işgaller ve görüntü kirliliğinin bertarafı için nasıl çalışmalar yapıldığı öğrenmelidir. İnsan tüm konulara vakıf olmayabilir.Bu bakımdan Kadıköy Belediyesinin Pendik Belediyesinden halka hizmet için çalışma metodlarını öğrenmelidirler. Ve hiçte ayıp değildir.
  Yukarıdaki konular dışında ; kişi olarak Belediyeden ilk olarak “İşportacılar Meydanı” ndaki işportacıları temizlemesini istiyorum. Neden istiyorum biliyor musunuz? Çünkü, Kadıköy belediyesinin bu işportacıları “ İşportacılar meydanı”ndan çıkarma güçü yokturrrrrrrr. Neden mi !!! Nedeni gayet basit ; Zira bu meydan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin görev yetkisi içindedir. Bostancı’nın rezil durumda kalması Büyükşehir’in işine gelmektedir. AKP nin hesabı Bostancıdan oy almak üzerinedir. Ama Pendik’te rezilliklere göz açtırmıyorlar.

  36- REHA MURTEZA 10.03.2007 10:57:59

  S.O.S. YAL DEMOKRATLIK................
  S.O.S HERKESİN BİLDİĞİ GİBİ GEMİCİLİK HABERLEşMESİNDE İMDAT ÇAĞRISIDIR. Kaderin tecellisi olarak MUSTAFA KEMAL'in kurduğu partinin şimdiki yönetiminin sloganının başında yer almaktadır.Aydın Türkiye'min aydın insanlarının (üzülerek söylüyorum başka alternatif olmadığı için) peşini bırakmadığı yada kerhen bırakamadığı bir partinin fikir özüdür SOSYAL DEMOKRATLIK.... ama kaderi midir ? aydın Türkiye'min aydın insanlarının bu şanssızlığı ...ülke iktidardakilerin her devlet kademesini kendi ortaçağ karanlığı zihniyeti ile ele geçirip yönetmesi ile kahırlanırken ,neden sosyal demokrasinin meclisteki temsilcileri aydın Türkiye'min aydın insanlarının çağrısına kulak asmamaktadır...........
  İşTE SİZE SON ÖRNEK:
  Biz bir sivil toplum örgütüyüz,BOSTANCI SAHİPLERİ PLATFORMU...
  BOSTANCI'LIYIZ...aydınız,bilinçliyiz,HEPİMİZ MUSTAFA KEMAL'İZ, SONUNA KADAR LAİKİZ...
  Oturduğumuz beldenin sorunları ile ferdi olarak başa çıkamadık, daha doğrusu üç dönemdir belediye başkanlığı koltuğuna oturan kişi bize hiç bir hizmet vermeyip her türlü usulsüzlükle beldemizin perişan olmasına sebep oldu.Üstelik son belediye seçiminde dağıttığı seçim beyannamesinin birinci satırına kangren hale gelmiş semt pazarını kaldıracağına dair söz verdi ama yapmadı yani yalan beyanda bulundu. Tüm sorunlarımızın çözümü için sivil toplum örgütümüzü kurduk ve Bostancı'mızın kurtuluşu için tüm tesbitlerimizi bağlı olduğumuz KADIKÖY BELEDİYESİ'ne yazılı olarak bildirdik,ÜÇ YILDIR HER USULSÜZLÜK BELEDİYE TARAFINDAN KAMUFLE EDİLDİ VE NETİCELENDİRİLMEDİ...Sonunda bu belediyeden ve bu başkandan sonuç alamayacağımızı anlayınca tüm yazışmaları KENDİ BÖLGEMİZ SOSYAL DEMOKRAT İSTANBUL MİLLETVEKİLLERİNE DAHA SONRA DA TÜM İSTANBUL MİLLETVEKİLLERİNE GÖNDERDİK.... Üzülerek söylüyorum hiçbir sosyal demokrat milletvekilinden bize cevap gelmedi...bir kişi hariç....T.B.M.M. ÇEVRE KOMİSYONUNDAN Sayın Op.Dr.TURHAN ÇÖMEZ bir konu hakkında İSTANBUL BÜYÜK şEHİR BELEDİYESİ'nden araştırılmış detaylı bir raporu isteğimiz üzerine Platforma gönderdi...bu milletvekilimiz SOSYAL DEMOKRAT DEĞİL,ÜSTELİK İSTANBUL MİLLETVEKİLİ DE DEĞİL......
  Sayın Sosyal Demokrat Millet'in Vekilleri,
  neden belediye seçimlerinde partiniz oy kaybediyor ?
  neden büyük şehirleri partiniz ele geçiremiyor ?
  neden seçildiğiniz bölgenin sorunları ile ilgilenmiyorsunuz ?
  neden seçildiğiniz bölgeden size hazır olarak yollanan bilgileri değerlendirmiyorsunuz ?
  neden bizi kaale almıyorsunuz ? yoksa bizden yani halktan korkuyormusunuz?
  Sosyal demokrasinin kalelerinden biri olan İSTANBUL- KADIKÖY-BOSTANCI beldesi kendisini kandıran seçtiği kişiye ve bölge milletvekillerine kırgın ,küskün ve umutsuz...ve sosyal demokratlıktan istifa ediyor......YANİ BEYLER SOSYAL DEMOKRASİ GEMİSİ S.O.S VERİYOR......BİZ BOSTANCI'LILAR BU GEMİDEN SUYA DÜşENLERE OY (PARDON) CAN YELEĞİ VEREMEYECEĞİZ....ÜZGÜNÜZ....

  37- MÜCTEBA KARADENİZ 29.03.2007 21:35:39

  Sayın Bostancılılar ,
  Birkaç yıldır pillerin toplanması ve yok edilme şartları üzerine belediyemize ikaz yazıları yazıyorum. Bu güne kadar ne gereken yapıldı ve ne de yanıt verildi. Platform yöneticilerinden ricada bulunarak Platform sitemizde fotoğraflar bölümüne iki adet pil toplama kutularının fotoğraflarını çektirdim. Belediyemizin pil atıkları için korunumlu kutuları Bostancı da bir yere dahi koymasını başarı olarak kabul ediyorum. Mümkünse insan yoğunluğunun bulunduğu yerlere bu kutulardan konulması gerekir. Bir de belediye kahvehane ve lokantalarda atık pillerin mahzurlarını içeren bildirileri de halka dağıtmalıdır. İzin verirseniz , Sayın Bostancı Sahipleri Platform Üyelerimize konuyu içeren basit bilgileri yazmak istiyorum. Saygılarımla.
  Müçteba Karadeniz
  “”””Evlerde, işyerlerinde, ulaşımda ve sanayide önemli miktarda pil kullanılmaktadır. Son yıllarda artan pil kullanımı insan sağlığı ve çevre için potansiyel tehlike oluşturmaktadır. Dolayısıyla kullanılmış pillerin tehlike oluşturmaması için ayrı toplanması, taşınması ve geri kazanılması gerekmektedir. Piller çöpe atıldığı zaman katı atık depolama sahasında zamanla bozularak bazı tehlikeli ve zararlı maddeler serbest hale geçer. Bunlar civa, kadminyum ve kurşundur. Tüketiciler pillerin tipine, üreticiye ve pazarlamacıya bakmaksızın tüm pillerini geri toplamak ve geri dönüşüm kutusuna atmak zorundadır. Özellikler civa oksit, gümüş oksit, nikel-kadmiyum veya sızdırmaz kurşun-asit bataryalar çöpe kesinlikle atılmamalıdır. Çöpe atılan pillerdeki ağır metaller zamanla bozunarak serbest hale geçer, sızıntı suyu ile birlikte yer altı sularının, toprağın ve yüzeysel suların kirlenmesine neden olur.
  Civa doğada bozulmaz. Civa ve civa bileşikleri halk ve çevre sağlığı bakımından çok tehlikeli ve toksittir. Akan pildeki civa hızla deri veya solunum yolu ile vücuda girebilir. Bu maddenin eser miktarda suda bulunması dahi ciddi tehlike oluşturur. Içme suyu veya gıda zinciri yolu ile insan vücuduna giren civa tedavisi mümkün olmayan hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Civa oksit pilindeki civa miktarı 800.000 litre suyun kirleterek içme suyu standartları üzerine çıkartır.
  Kurşun vücuda solunum, içme suyu ve gıda zinciri yolu ile girer. Vücuda giren kurşun ciğerlere kadar ulaşır ve ciğerlerde yavaş yavaş absorbe edilerek kana karışır. Kurşun kan yolu ile önce karaciğer, böbrek, beyin ve kas gibi yumuşak dokularda 35-40 gün bekledikten sonra kurşun metabolitleri yardımı ile kemik ve diş gibi sert dokularda yarılanma süresi 20 yıldır. Vücutta demir, kalsiyum eksik, D vitamini yüksekse kurşun fazla miktar birikir. Kurşun; işitme bozukluğuna, sinir iletim sisteminde ve hemoglobin bileşiminde düşmeye, kansızlığa, mide ağrısına, böbrek ve beyin iltihaplanmasına, kansere ve ölüme neden olmaktadır. “”””

  38- MEHMET DİNAR 21.03.2007 14:37:46

  Bu gün çarsamba ; hava o kadar güzel ki ,sabah hafiften esen rüzgarda kayboldu. Bu güzel havada evde hapisim. Nereye gidebilirim ki!
  Bostancı da gidilebilecek meydan ve park yerleri yok. Yıllarca yaşlılar düşünülmemiş, bebeklerde evlere hapis. Anneler bebelerini puşet arabaları ile gezdiremiyorlar. Sahile puşetli araba ile geçmek imkansız. Bir de bedensel özürlü Bostancılıları düşünün. Yaşarken ölmek bu olsa gerek.
  Bostancı da ne meydan ne park ve ne de sosyal tesisler vardır. Neden hapisliğe mecbur bırakıldık. Yalnız insanlar mı? Hayır ; çünkü, çarsamba günleri ev hayvanlarımızda huzursuz, pazarcıların bağırma çağırmalarına alışamadılar.Evin içinde köşe bucak kaçıyorlar.Sakin bir yer arıyorlar.Hele akşam pazar yeri sokakları temizlenmeye başladığında hayvanlarımızda gürültüden dolayı huzursuzluk gözlemliyorum.
  Anneanem çok sinirlendiğinde “beddua” okurdu. Neydi bu beddua hatırlamadım! Yaşlılığıma verin, lütfen.

  39- ERDOĞAN ÇULCUOĞLU 08.04.2007 19:32:47

  Belediye zabıta yönetmeliğinde ;
  “””Belediyeye ait yol, tratuvar vs. tahrip edenlerin faaliyetlerine engel olmak. Bunlar hakkında tutanak tanzim etmek,”””
  Görev maddesi vardır.
  şimdi ; çarsamba günü kurulan Pazar yerindeki pazarcıların direklerini yerleştirmeleri için tüm tretuvarlarlar delik deşik edilmiştir. Kısaca insanların yürümeleri için yapılan tretuvarlar bizzat belediye tarafından kullanılmaz ve bozuk hale getirilmiştir.Belediye semt sakinlerinden tretuvar yapılması için vergi almıştır. şimdi ne olmuştur!
  Ne olacak bu işin hesabı halk tarafından kesilecektir. Bostancılılar yönetime saygılıdır ama aptal yerine konulmayı kabul edemezler. Neden böyleyiz!
  Yoksa, Belediye Başkanı yardımcılarını şeçerken yanlış şeçimde mi bulundu? Eğer yanlış eleman seçti ise ceremesini de kendi çekecektir.
  Tretuvarda yağmurlu havalarda yürüyemiyorum. Yağmur suyu çamurlu olarak pantolon paçalarına sıçramaktadır. İşin gücün olmayacak bir noter ile durum tesbiti yaparak belediyeyi mahkemeye vereceksin. Sakat, yaşlı ve bebek arabası süren insanlar yürürken çok zorlanıyorlar. Hele tekerlekli sandalyeye mahkum olan insanlarımız! Eleştiri yapmak kolaydır .Mühim olan çözüm yolunu da belirteceksin.
  İşte al sana tretuvar için evladiyelik çözüm. Hem örnekleri İstanbul’da başladı bile. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sahil yolu tretuvarlarını kaliteli betondan tretuvar yaptı. Çok iyi oldu. Bu şekildeki tretuvarların iki yılda bir yapılması için ihale yapmaya gerek kalmaz. Hem de geçme taşlar kalkmaz. Bu işin bir de ama sı da var. Acaba kolay para kazanma yolundan vazgeçebilir mi?

  40- FAHRİ BAş 08.04.2007 13:37:41

  Bilhassa gençlerimizin potansiyellerin kanalize edecekleri kültür, sanat ve spor etkinlikleri için fırsat yaratmalıyız.
  Emeklilik günlerimi geçirdiğim günlerimde asağıda yazacaklarımı çok önemsiyorum.
  Gençliğe sahip çıkmazsak geleceğin körelmiş nesilleri bu ülkenin geleceğini nasıl idame ettirecektir? Platformumuz web sitesindeki çevre ve kültür ağırlıklı yazılarını tek kelime olarak muhteşem olarak değerlendiriyorum.
  Bostancı’lıları evlerinde hapis durumundadır.
  İnsan gibi yaşamamız için ne meydanımız, ne parkımız ve ne de sanat etkinliklerine katılabileceğimiz kültür çalışmalarını insanlarımıza çok görülmektedir. Kısaca;
  Bostancı da ;
  1- Ressamların birlikte çalışacakları ve ürünlerini sergileyecekler bir yer yoktur.
  2- Genç ve yaşlılarımızın tiyatro gibi kültürel gelişmeyi sağlayacak bir yerleri yoktur.
  3- Genç ve yaşlılarımızın spor etkiniliği için gelişmelerini sağlayacak kapalı ve açık spor alanları yoktur.
  4-Son bilgisayar teknolojilerini topluma öğretecek ve yol gösterecek eğitim için alanlarımız yoktur.
  5-El sanatları ile uğraşan bay ve bayanlar için etkinlik alanlarımız yoktur.
  6-Müzik alanında kabiliyetlerini geliştirecek insanlarımız için etkinlik alanlarımız bulunmamaktadır.
  7-Semt sakinlerinin muhtelif el ürünlerini sergileyeceği ve çalışma yapacağı bir alan bulunmamaktadır.
  8-Semtimizin tarihi yapısı ve köşklerinin yaşamını hayata geçirecek çalışma grublarımız yoktur.
  9-Özürlü insanlarımız topluma kazandırmak için rehabilitasyon merkezleri yoktur.
  10-Genç ve yaşlılarımızın birlikte bulunabilecekleri okuma odalarımız yoktur.
  Toplumun yaşaması ve geleceğinin garantilenmesi için yukarıdaki insan haklarımız taleplerimizden niye “es” geçilmektedir? Bizler ve gelen kuşaklar kayıt altına aldığımız bu yazılardan sonra yapmadıklarınızdan hatırlanacaksınız.
  Atatürkümüzün gençlere emanet ettiği ülkemizde bir dikili ağaçınızın olmasını isterdik. Zaten bu yüzden güvenlerimizle oylarımızı verdik.
  Platformumuz; sivil toplum kuruluşu olarak İnsan hakları evrensel beyannamesine önem veriyor. Bostancılıların yaşam süreçinde yukarıdaki verilerden faydalanmasının hakkı olduğunu vurguluyoruz.

  41-TAHSİN SÖZEN 05.04.2007 13:58:25

  FERYAT EDİYORUM. Kim duyacak!!!
  Değerli görevliler,Kadıköy yakasının incisi olan Bağdat caddesinde Bostancı mevkiinde artık nefes alınamaz duruma gelinmiştir.burada bulunan Cadde dürüm evi adı altında calışan dürümcünün çıkarttığı dumanlar biz burada oturan Bostancılıları nefes alamaz ve pencere açamaz duruma getirmiştir.Ayrıcada büyükşehir belediyesinin araba çıkmasın diye kaldırım kenarlarına diktiği tasarım rezaleti babalar değnekçiler tarafından sökülmüş ve biz yayalar kaldırımda yürüyemez vaziyete gelmişizdir.Bunlar o kadar kötü tasarlanmışlardır ki çekildiği zaman yerinden çıkmaktadırlar.özellikle Bağdat caddesinin başlangıcından itibaren SUNSET bar,ANATOLYA bar,CÜMBÜş restaurant ve KENTYA çiçekçiliğin önünde bulunan babalar bu iş yerleri tarafından sökülmüş ve bu kaldırımlar geceleri yürünemeyecek vaziyette araçlarla doldurulmaktadırlar.Ayrıcada Bağdat caddesi boyunca bulunan bu babalar arabaların çarpmasıyla yan yatmış vaziyette ve çok çirkin bir görüntü sergilemektedirler.Acaba bunların bakımları ve değiştirmeleri yapılmamakta mıdır? Ayrıca bunlara zarar vermek sökmek kesmek cezai bir suç gerektirmemekte midir? İsteyen bunları sökme kesme hakkına sahipmidir? O zaman isteyen elektrik direklerinide sökebilirmiyim? Minibüs yolunda bulunan bu işlevdeki babalar çok daha sağlam vede sökülemez vaziyette yapılmışlardır.Lütfen konuya hassasiyet gösterelim ve devleti aciz vede çaresiz bir görünüme sokmayalım.Üç beş pavyon ve bar sahibine ve değnekçisine teslim olmayalım..Ayrıcada yine çok ilginç bir konudur ki kaldırımlara park eden araçlar trafik ekipleri tarafından asla herhangi bir cezaya çarptırılmamakta vede görmemezlikten gelinmektedir.Burada devlet malına zarar,yasa dışı park,yayaların hakkına tecavüz,değnekçilik gibi çeşitli suçlar işlendiği halde hiç bir devlet görevlisi bu konuya müdahale etmemektedir.Bu kaldırımların karşısında bulunan yolun sağ şeridi de ( BAĞDAT CADDESİNDE ) yine araç parkı için tahsis edilmiştir.Trafik ekipleri burada sadece sabahları görev yapıp daha sonra bu bölgeyi değnekçilere teslim etmektedir.Beyoğluna İstiklal caddesine eğlenmeye ve gezmeye gidenler caddeye araba ilemi girmektedirler.Taksimde nasıl otoparka araba bırakılıyorsa buralarda da araçlar Otoparka bırakılabilir.Bostancı civarında yeteri kadar otopark bulunmaktadır.
  Bu işleri artık Kadıköy mü yoksa İstanbul Büyükşehir mi çözer bilemiyorum Ortada bir gerçek var. Oy verdiklerimiz bizlere hizmet vermiyorlar.

  42- KAYAHAN LAÇİN 05.04.2007 13:09:20

  Platformun yaptığı çalışmalardan gurur duyuyorum . Sizlere katılmak istiyorum. Kadıköy belediyesine gittigimde ( 58 yasındayım) pazar şikayeti nedeniyle gördüğüm muamele ne yaşıma yakışır ne de hukuk kaidelerine uyması gereken bir kuruma . Tarafıma yapılan muameleden utanç duyuyorum. Hakkımı aldığım oy kullanma tarihinden bu yana elimin baska partiye oy vermediği gerceğini de düşünürsem ne kadar kişisel davrandığımın üzüntüsündeyim. Bu yasta hatamı anlamak da belkı erdemdır. İnsanların verdiklerı taahüt ettıklerı sözleri yerine getirmemelerinden dolayı partilerinin de zarar görecegini anlamaları gerektigi içindir kı hic de küçümsenmeyecek bir bostancı topluluğu olarak secimlerde geregini yapmaya and ictim.Ulu önder KEMAL ATATÜRK RESMİNİ ALARAK SENEDE BIR GUN yürümeniz benı hiç ama hiç etkilemiyor.şunu cok iyi bilin KEMALİZM idolünü çocuklarımıza abartısız veren TURK evladıyım.Benım ısmim kayahan Laçin . İkı kez beni uyardınız, uslanmadım.uslanmayacağım. Saygılarımla arz ederim.

  43-NİYAZİ ERDOĞAN 02.04.2007 11:09:00

  Hiç dikkatinizi çekti mi?
  Bostancılı yaşlılar ve bebeler gündüzleri hava alacakları bir yeri yoktur.
  Bostancı da ne park vardır ve ne de hava almak için meydanımız bulunmaktadır. Kısaca evlerimizde mecburi hapis cezasını çekmekteyiz. Bu güne kadar yöneticilerimiz halkın bu hapis durumunu irdeleyerek gereken yapmamışlardır. Hakikaten yaşlı ve bebeler temiz hava almak için nereye çıkacaklar.
  Böyle bir kent anlayışı olamaz.
  Yeşil alanlar üretilmesi gerekirken Belediye kapalı mekanlar üreterek Bostancılıları yaşarken “yok etme” taktiği uygulamaktadır.
  Bir gün sizin torununuz olabilir veya bir gün siz de yaşlanacaksınız. Evlerinizde hapis kalmaya razımısınız?

  44- OSMAN EFE 16.04.2007 13:33:31

  Kadıköy Belediyesinin gazetesinde “ Kentte yaşamın kurallarına uymuyoruz” başlıklı yazısı 5.Ocak.2007 tarihinde yayınlandı. Bostancılılar olarak bu kuralları çok iyi biliyoruz. Hatta Bostancılılar şikayetlerini yorumları ile dile getirdiler.
  Kentte yaşam kurallarını başta Kadıköy Belediyesi bozmaktadır.
  Prof.Ali Nihat Tarlan caddesinde inşaat malzemeleri satan “Çolakoğlu” ve Bostancı Deniz Ticaret” işyerleri malzemelerini kaldırımlara yaymaktadırlar. Ve yine Vükela caddesinde gıda maddeleri satan “şentürk Gıda” kaldırımı tamamen işgal ederek yürüyüşümüzü engellemektedir.
  Belediye Zabıtasının bu işyerleri için ne yapacağını merak ediyorum. Kaldırım işgalleri için Belediye ne yapabilir, diye düşünüyorum da çıkar yol bulamıyorum.Zira bu işyerlerinin arkasında CHP Belediye Meclis üyeleri olduğu iddia edilmektedir.Eğer böyle bir iddia doğru değilse gerekenlerin yapılmasını bekliyoruz. Kısaca kent yaşamının kurallarını Kadıköy Belediyesi bozmaktadır.

  45- AHMET CANGÜL 15.04.2007 11:51:34

  SARAY MUHALLEBİCİSİ VE BEYAZ MASASI TARİH YAZIYOR….
  İşTE BÖYLE !!! Bakalım ne olacak?
  İBşB başkanı trilyonluk ihalelere devletin kesesinden imza atıyor. İyi güzel de kendi iş yerinde ( Bostancı, Saray Muhallebicisi) insan sağlığını ilgilendiren LPG ile döner yapımında Sayın Kadir Topbaş cebinden üç kuruş çıkararak döneri sağlıklı şartlara uyacak şekilde neden pişirmiyor? Cebindeki paraya kıyamıyorsa “hoş gelişler ola” Elektrikle veya eğer gerçekten tadı damağımızda kalacak bir döner hizmeti vermek istiyorlarsa odun ateşinde döneri yaparlar
  Bu yazıyı beyaz masanın harika yanıtı üzerine kaleme alınmıştır.Ve platform Başkanımız ilgiliye asağıdaki mesajı göndermiştir. Ve konu yazı da asağıdadır.
  “”””Sayın Bostancılı
  Saray Muhallebicisinin LPG ile döner yaptığına dair İBşB başkanlığına yolladığımız şikayet yazısında “beyaz masa” dan EK 1 yanıtını almıştık.
  Bu yanıt üzerine Platform Başkanımız EK 2 deki yazıyı kaleme alarak İBşB Başkanlığı beyaz masa ya göndermiştir. Bilgilerinize rica ederim

  EK 1 :
  SN. BOSTANCI PLATFORMU YETKİLİLERİ;
  "SARAY MUHALLEBİCİSİ" İSTANBUL BÜYÜKşEHİR BELEDİYESİ'NE BAĞLI MÜDÜRLÜK YA DA BİRİM OLMAYIP, TİCARİ BİR İşLETME NİTELİĞİNDEDİR. TALEBİNİZİ İşLETME YETKİLİLERİNE İLETMENİZ GEREKMEKTEDİR. İYİ GÜNLER..
  BMS2 : (BEYAZ FİLE) CEMİLE ÜNLÜ
  EK 2 :
  From : reha murteza
  Sent : Wednesday, April 11, 2007 8:41 AM
  To : beyazmasa@ibb.gov.tr
  BAYAN CEMİLE ÜNLÜ,
  ÇOK AKILLI VE YERİNDE CEVABINIZI ALDIK.SARAY MUHALLEBİCİSİ BOSTANCI şUBESİNİN İSTANBUL BÜYÜK şEHİR BELEDİYESİ BİRİMİ OLMADIĞINI SAYENİZDE ÖĞRENMİş OLDUK. BU CEVABINIZI ÇERÇEVELEYİP SİVİL TOPLUM PLATFORMUMUZUN EN MUTENA YERİNE ASACAĞIZ.
  BU KADAR DERİN DÜşÜNCE YAPISINA SAHİP BİR BELEDİYE ÇALIşANININ BULUNDUĞU MEVKİDE HARCANMASINA GÖNLÜMÜZ RAZI OLMAMAKTADIR.SİZİ DAHA BÜYÜK MEVKİLERDE GÖRMEK İSTEDİĞİYLE ....

  46- ÜLKÜ OZAN 10.04.2007 14:09:17

  Sayın Çanakkale Belediye Başkanı ;
  Belediye çalışmalarınız için halka başvurarak referandum yaptığınızı bu günkü CNN Tv programında izledim. Asağıda belirilen konularda referandum yapmışsınız.Yazayım ;
  1-İmar
  2-İçme suyu ve kanalizasyon,
  3-Ulaşım,
  4-Ağaçlandırma ve yeşil alanlar,
  5-Temizlik ve katı atık,
  6-Sosyal ,kültürel ve spor faaliyetler
  dir.
  Bu konularda öncelikleri tesbit ediyorsunuz.Çok güzel uygula, sizleri tebrik ederim.
  Sayın başkanım,
  sizin çalışmalarınızı İstanbul, Kadıköy Belediye Başkanına da hatırlatırmısınız? Çanakkale çok sanşlı. Selami Öztürk sayesinde Bostancı da CHP oyları % 1 e düştüğünü biliyormusunuz?
  Bostancı semtinde bile ; İmar, kaçak yapılar yoğunluğunda,
  İçme suyu temini Allahtan İBşB nin elinde,
  Bostancı da araçlar bile kaldırımlarda,rezillik,
  sokak ve kaldırımlarda yürünemiyor,zira çöp kontenyerleri etrafta dans ediyor,dans,
  Yeşil alan arada bulasın.yeşil alanlar çay bahçesi. Ağaç göremiyoruz. Ağaçlar mantolanmış vaziyette,
  Sosyal ve kültürel çalışmalar için bir metre karelik alan yok.hatta gençler için spor yapacak alan bile yok.Yeşil alanları imara açtı.yaşlı ve bebeklerin hava alacakları alanları yoktur.Meydan ve parklarımız yoktur. İnsanlar sosyal etkinlikler olamadığından dolayı insanlarımız güzel havalarda dahi evlerinde hapistir.Yani Bostancılı yaşamıyor.
  Niye mi size yazdım.
  Türrkiye sosyal demokratların tükenmişliğini görmenizi istiyorum. Bu gün haber bülteninde belediye çalışmalarınız konu edinildi. Çalışmalarınızdan dolayı insan olarak mutlu oldum.Son tekne kazıntısı sosyal demokrat olarak sizleri tekrar tebrik ederim. Hiç olmazsa bir yüz akımızsınız.
  saygılarımla.
  NOT : Bu arada ,Çanakkale semt pazarını kaldırdığınız için sizleri yeniden kutlularım.Gelin Kadıköy den adaylığınızı koyun. Hiç olmazsa oylarımız boşa gitmesin.

  47- ÜLKÜ OZAN 19.04.2007 09:32:42

  Bostancı Pazar yerinin semt halkına verdiği rahatsızlıkların dışında kayıtdışılıkta çok büyük önem taşımaktadır. Bu semt pazarlarında haksız rekabet yaratılmaktadır. Devlete gitmeyen vergiler ile ülkenin geleceği de karartılmaktadır. Semt pazarlarında bulunan pazarcılar haksız kazanç şağlamaktadır. Bu bakımdan ; KAYITDIşILIK; yoksulluktur, yolsuzluktur. Kayıtdışılık satın alma gücümüzün %30'larda azalması demektir. Kayıtdışılık istihdam üzerinde ki vergi yükünün artması demektir. Kayıtdışılık sosyal güvenlik açığımızın artması demektir.
  Kayıtdışılık uluslararası rekabet gücümüzün azalması demektir. Kayıtdışılık vergi yükünün artması demektir. Kayıtdışılık her konuştuğumuz dakikaya %40 artı vergi demektir, Her benzin deposunun %50-60 pahalıya doldurulması demektir. Kayıtdışılığın önlenmesinde siz aydınlarımızın desteğine ihtiyaç vardır. Kayıtdışılık siyasetçilerden bürokratlardan daha çok toplumun sorunudur.
  Lütfen kayıtdışılığı gündeme taşıyalım. Geleceğimize eğitime destek çıkmamız gerektiği kadar kaytıdışılığına karşı durarak sahip çıkmış oluruz.

  48- HATİCE AKIN 18.04.2007 17:18:16

  Acaba diyorum; bizim yaşam şartlarımızı kolaylaştırmak ve iyileştirmekle gorevli olan Sayın Selami Öztürk olmasına rağmen, 3 dönem boyunca parmağını bile kıpırdatmayan, üstüne üstlük bu mücadelede karşımızda yer alan bu zat aleyhine bizler de, bireysel olarak örneğin 100 kişi dava açsak ne olur?
  Kazanmak sart da değil, en azından konuyu kamunun bilgisine taşımak ve devam eden İdari mahkeme davamıza bakan hakimin biraz daha bilinçle olaya bakmasını temin etmek açısından yararlı olmaz mı dersiniz? Bir de yeni seçilecek Belediye Baskanın ajandasına girmiş olmaz mıyız! Bu zaten gidici!
  Açılacak davalar ile Sayın Selami Öztürk’ü uğurlarsak çok iyi olur.
  Bu konuyu Sayın Platform yöneticilerimiz araştırmalarını rica ediyorum

  49- MAHİR DİKER 07.05.2007 16:07:33

  ÇÖP EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLAR
  Çöpte büyük zenginlik var
  Bir kere ;Evlere ve işyerlerine mavi renk torbalara pet-plastik şişe, strafor, tetrapak ve metal atıkları ile tekstil atıklarının mutfak atıklarından ayrı olarak biriktirilerek çöpleri naylon torbalara koymak ve diğer atıklarında ayrı bir yerde biriktirilerek çöp araçlarına teslim etmek gerekir.
  Platform iki yıldır Belediyeye yol gösteriyor. Daha hala anlayan yok. Ama daha çöp kontenyer işini halletmediler de çöp toplamada daha gelişmiş metodları nasıl yapacaklar diye haklı olarak serzenişte bulunabilirsiniz. Hem ne çabuk unutuyorsunuz. Yirmi yıldır Bostancı da çöpçü var mıydı! şu altı ay içinde çöpçü gördük. Hiçbir iş yapmıyorlar ama hiç olmazsa elbiselerini gösteriyorlar. Belki ileride de iş yaparlar.
  E-5 Köprüsünü kontenyer dağıtıcılarına geçişi kapmadıktan sonra da bu işi çözemezsiniz. Çöpte çok büyük bir zenginlik olduğunun unutulmaması gerektiğini Belediye bilmelidir.

  50- FUAT MUSLU 02.05.2007 20:45:39

  Kadıköy belediyesi, Fen İşleri Müdürlüğü,Kadıköy Belediyesi “”Gönüllü Hizmet Birimi fahrı müfettişlik”” bildirgesinde ;
  “ …….. sorunların, uygulamaların, olumlu veya olumsuz her türlü sonucun sadece yerel yönetimlere mal edilmesinde eksikler bulunmaktadır. Her şeyden evvel yerel yönetim ve kentlinin amacı bir olmalıdır. Halkın; isteklerini, ihtiyaçlarını belirtme, çözümler veya sorunları paylaşma gibi sorumlulukları yüklenmesi kent yaşamını kolaylaştırmak için gereklidir.Kadıköy’de böyle bir bilincin oluşturulması ve kentin asıl sahibinin kentliler olduğunun vurgulanması amacıyla bir sivil inisiyatif oluşmuştur.”
  Yukarıdaki Belediyemizin yazı ve öngörülerine aynen katılıyorum.FAKAT ; kent sahibi olarak ortaya çıktığımda şikayetlerime yanıt alamıyorum. AMA ; Kadıköy Belediyesi yeni oluşumlar içinde ise eleştiri ve şikayetlerimi yapıcı olarak yapacağım. Eğer şikayetlerim dikkate alınmazsa, yukarıdaki sözcüklerin içi boş olacaktır.
  15 yıl içinde Kadıköy Belediyesi seçilmişi bu güne kadar gönüllüler, fahri müfettişler gibi vs. isimler altında gösterişe yönelik plavradan hizmet kolları üretti. Hatta bir ara Belediye zabıta memurları sabahları “Akido” yapacaktı, ne oldu?
  Kadıköy Belediyesi hep böyle göz boyamaya ait işler çevirdiğinden yukarıda söz konusu olan “Gönüllü Hizmet Birimi Fahri Müfettişlik” kurgusunu da ciddiye almıyorum.

  51-şEBNEM DEMİREL 26.05.2007 13:43:34

  Sayın Başkan,
  Sitedeki haberleri takip etmeye çalışırken ,her defasında Selami Öztürk'ün alay eder gibi gülümseyen fotoğrafını görmek istemiyorum.Siz ilgililerden ricam bu fotoğrafı siteden kaldırmanız.
  Saygılarımla

  52- ÜLKÜ OZAN 23.05.2007 11:31:43
  İspanya’nın Marbella kenti belediyesinde rüşvet alındığından büyük olaylar meydana geldi.
  İspanya basınında çıkan haberde ; “İSPANYA’NIN turistik Marbella bölgesinde yüzlerce binaya rüşvet karşılığı imar izni verdiği belirlenen belediye imar müdürü Juan Antonio Roca (53) önceki gün hakim karşısına çıktı. Roca ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Geçmiş duruşmalarda hakim, Roca’ya banka hesabındaki tam 2.4 milyar euro’luk (yaklaşık 4.3 milyar YTL) serveti nasıl elde ettiğini sormuş Roca’nın yanıtı mahkeme heyetini şoka uğratmıştı: “Sayın hakim belki inanmayacaksınız ama son 15 senede 50 defa piyangodan büyük ikramiyeyi kazandım! Hatta hayatım boyunca da 80 kere kazandım. İşte biletler burada...”
  Güvenilen Avrupa Birliğinde neler oluyor. Zaten zorla AB ye girmemiz için diretmesinden bir mana çıkaramıyordum. Bu kişiler bizim de ahlakımızı bozacaklar.
  Çok şükür bizim ülkemizde bu tür rüşvetler olmamaktadır. şu Avrupalılar çok yaratıcı insanlar.Bu insanları gözümüzde çok büyütmüşüz.
  şu Bostancı da bir tane kaçak yapılaşma olsa bile bu işleri müteahhitler yapıyor. Bizim imar müdürü bu tür üç kağıtlara fırsat vermiyor. Ana caddelerimizde hokkabaz mimari örneklerini belediye imar müdürünün yaptığını asla kabul edemeyiz. İmar müdürü on yıldır belediye de çalışıyor. Adamın ufak bir numarası olsaydı Sayın Selami Öztürk bu kişinin dumanını attırırdı, zaten. Değil mi efendim.

  53- SALİH BAYRAKTAR 22.05.2007 01:03:11

  Emekli oldum.Bostancı'ya taşınalı bir buçuk yıl oldu.Yaşadığım bölgedeki çarpıklıkları düzeltmek üzere girişimler yapmayı seviyorum.Bu devirde fotograf çekme zorluğuda olmayınca bu zevkimi fazlasıyla tatmin ediyorum.Bu platformu oğlumun bir ödevi nedeniyle buldum ve çok beğendim.Her yöre bu şekilde sorunlarına sahip çıksa yani evinin önünü süpürse her yer pırıl pırıl olur.Semt pazarının kurulduğu yerde yaşayan halka bir yerde üzülüyorum.Semt pazarını neden sahildeki otoparkta kurmazlar? Pazardaki ölçü aletlerini kim kontrol eder? Giyim eşyasının pazara çıkması ne kadar doğrudur? Anladığım kadarı ile semt pazarlarının suyunu çıkartmışız.Tabii rant olunca da bu pazarlarla belediyeler uğraşmıyor.Bostancı sahipleri platformunu kuranlara sonsuz teşekkürler.
  Saygılarımla... Ramazan TINÇ

  54- ZİYNET OKKA 21.05.2007 20:20:28

  Bostancılıların çöp vergisi ödediğini biliyormusunuz?
  Sonra kaldırım ve yol asfalt parası ödediğini biliyor musunuz?
  Çöp vergisini veriyoruz. Ama çarsamba pazarından sonra pazarcılar tarafından pisletilen bahçelerimizi tekrardan ayriyeten ücret ödeyerek temizletiyoruz. Yıllarca bu acıları çekerek, çöp vergimizi vermemize rağmen Belediyenin özel çıkarlarını da üstleniyoruz. İki yıldır bağırıyoruz. Adamlar on tane kontenyeri düzene sokmadılar. Kontenyerler daha hala araç yolu ve kaldırımlarda bulunuyor. Kontenyerleri yollara bırakanlara neden ceza veremiyorsun? Bu konu da da bir takım şüpheler içinde olmamıza sebeb oluyorsunuz. Yoksa bu çöp kontenyer işinin içinde de bir iş var. Anlatabildim mi?
  Kaldırım vergisi veriyoruz. Ama Belediye ilk önce pazarcılar için kaldırımlarımızı delik deşik ediyor. Direk yerleri yapıyor. Ve sonra kaldırımlarımızı işgal edenlerden Belediye kaldırım vergisi alıyor. Hem kaldırımlar için halktan para al ondan sonra pazarcılardan da paracıkları topla. Yıllarca bu paralar nereye gidiyor. Hiçbir zaman buharlaşan paraların hesabını Bostancılılara vermemektedirler. Nasıl sosyal demokratlık bu!!! ??? Sanki Bostancı da halk yok gibi davranıyor. Pazarcılara neyin karşılığı hizmet götürüyor. Biz belediyeye oy verdik. Bizlere hizmet versin diye ama belediye pazarcıların rahat etmesi için onlara hizmet götürüyor. Bir gün yağma Hasan’ın böreği de bitecektir.
  20 yıldan beri çektiğimiz acıların hesabını belediye şeçimlerinde göstereceğiz. Ak mı kara mı o zaman görürsünüz. Mart ayına ne kaldı ki! Halkla dalga geçmenin hesabını vereceksiniz. Eğer seçtiğimiz Sayın Selami Öztürk sosyal demokrat ise , bu sosyal demokrat partinin tüzüğü yeniden gözden geçirilmelidir. Halkta nereye gideceğini açık olarak görsün. Pazar yeri dolayısıyla Bostancılıları inim inim inleten bu sosyal demokratın ne menem bir şey olduğunu ilgili olduğu parti de açıklığa kavuşturmalıdır. Yeter artık.
  Milletvekili şeçimlerinde Belediye Başkanı Selami Öztürk’e rağmen sol birlikteliğe oy vereceğiz ama Mart 2008 de çok büyük süprizlerimiz olacaktır.

  55- ALİ FEYYAZ MÜHÜR 16.05.2007 10:16:46

  Belediyenin yönetmeliklerinde asağıdaki madde vardır.
  =Belediyeye ait yol, tratuvar vs. tahrip edenlerin faaliyetlerine engel olmak. Bunlar hakkında tutanak tanzim etmek,=
  Tüm yollarımız ve tretuvarlarımız asfalt ile yamalanmıştır. Yolda yürüme zorluğu çekiyorum. Benim gibi yaşlılar için bu tretuvarlarda yürümek pek zordur. Araç yolları da yamamıştır. Araç yolları bozukluğundan nerede ise ayda bir araçımın balansına baktırır oldum.Yağmur günlerde tretuvarda yürümek imkansız gibi. Tretuvar taşları gevşemiş olup tretuvar kilit taşına bastığımda kilit taşı altından yağmur suyu paçalarımı kirletiyor. Ne için bu iş. Vergilerimiz nereye gidiyor. Belediye Başkanı bu konu da açıklamada bulunmalıdır.
  Sonra ; Belediye tretuvar yaptı. Bir sürü para verdi. Bilgi edinme yasasına göre öğrensem ne olacak. Zaten iki üç senedir bostancıya yatırım yapılmıyor.
  Sonra , belediyenin kendi yaptığı tretuvarları belediye pazarcıların direklerinin yerleştirmesi için bozdu. Öyle bir düzen ki , bu düzende bostancılılara hizmet edileceğine götürüleceğine sokaklarımızı işgal eden pazarcılara hizmet götürüyorlar.
  Daha başka yazmak istemiyorum.Yoksa suç işlemiş olacağım.
  Bence, tretuvarlar kaliteli beton dökülerek yapılmalıdır.

  56- CEM AHAD 30.05.2007 18:29:17

  Böyle bir terbiyesizlik görülmemiştir.
  Hakikaten şu Pazar yerinden bıktık, valla. Bu gün gözümle gördüğüm ve de kulağımla işittiklerimi asla unutmayacağım.
  şu pazarcılardan çektiklerimizden dolayı kime ne demem gerektiğini bilemiyorum.
  Sayın Selami Öztürk ; yazacaklarımı sizlere ithaf ediyorum.
  Olaylar utanma sınırlarını aşmaktadır.
  Yeter artık.
  Bu gün saat 13.00 sularında Kitapçı Mehmet Süleyman sokağı ile Bostancı Tüccarı sokağının kesiştiği yer olan Alişoğlu apartımanı önünde olan olaydan büyük ızdırap duydum. Söz konusu sokakların kesiştiği yerde mantar satan ve onun yanında tapon giyim eşyası satan tezgah vardı. Tam buradan geçerken, bir bayan “sen utanmıyormusun, böyle konuşmaya “ diye yüksek sesle bağırıyordu. Herhalde tezgah sahibi sırıtmaya ve elinle “has….” manasına gelen hareket yaptığında , üç bayan mantarcı tezgahından aldıkları mantarları terbiyesiz pazarcıya fırlatmaya başladılar. Tezgahtar yine el kol hareketi ile bayanları asağılamaya devam edince bayanların üçü birlikte tezgahtarın üzerine yürüdüler. Bu arada kadınlardan biri tezgahtarın terbiyesizliklerine devam etmesinden “polis” diye bağırmaya başladılar. Tezgahtar apartopar kaçmaya başladı. Ortalık biraz yatıştığında, hakaret edilen kişileri yatıştırmam için “ hanımefendi, merak etmeyiniz, yakında Pazar yeri kalkıyor. Asabınızı bozmayın “ dedim. Dedim ama baştaki tezgahta bulunan genç çocuk, bir bayan söylenecek en galiz küfürü “ Pazar kalkınca g…. ne kına yakarsın “ dedi. Söylenecek başka bir şey bulamıyorum. ‘20 yıldır Bostancılıları inim inim inleten, yaşamını burnumdan getiren Sayın Selami Öztürk’ü şiddetle kınıyorum. Bakalım o mantarcı ve baştaki tezgahtaki çocuğun bulunduğu tezgah tekrardan açılacakmıdır? Sokaklarımızı işgal edenlerin arkasını sıvazlayan bakalım ne yapacaksınız?

  58- AHMET DİLER KOşARLI 27.05.2007 13:05:35

  Bu gün Pazar ; tatil günü , saat 12.30.
  Belediye Zabıtaları çöplerimizi karıştıranları bir minübüs ve iki kamyonet ile takip ediyorlar. Hatta çöp karıştıran bir kişinin araçını kamyonete koydular. Çalışmasına set çektiler.
  Belediye Zabıtalarına bir kez daha uyarıda bulunmamız gerekmektedir. Platform Başkanlığının bir yıl evvel bir teklifi vardı.
  Ne idi bu teklif ; E-5 köprüsü üzerinden çöpün değerli maddelerini ayıran iki tekerli araçların geçmesinin önlenmesiydi. Belediye zabıtaları sokak sokak gezerek bu işi çözemezler. E-5 köprüsünden geçişleri önlemen Zabıta yönetmeliklerine gayet uygundur. Sivrisinekleri yok etmenin formülünde Platformun görüşlerine yer vermelilerdir. Daha önemlisi, değerli çöplerin toplandığı Bostancı sanayi bölgesindeki tapusuz alanlarında bertaraf edilmesi gerekir.
  Belediye zabıtaları biraz halkı dinleyiniz. Sizlere yardımcı oluyoruz.
  Her apartıman belirli zaman aralığında büyük boydan poşet dağıtınız. Bu poşetlere apartıman yöneticileri kağıt , karton, plastik ve cam atıklarını koymaya mecbur ediniz. İşte, Belediyeye kazanç kapısı. Hatta kiymetli artıkları biriktiren apartımanlardan çöp parası almayınız. Lütfen , Belediye olarak biraz düşününüz. Hem para kazanın hem de temiz bir kentte oturalım.
  Bir son sözüm var ; Ne oldu şu çöp kontenyerlerinin işi. Daha hala yıl geçmesine rağmen bu işi neden çözemiyorsunuz.
  Lütfen çöp kontenyerlerine sahip çıkmayan apartımalara “basın” cezayı. Bu iş bu kadar zormudur, Allah aşkına.

  59-EROL MUSLUKÇU 29.05.2007 12:40:40

  Bostan Tariki sokağın Kargalı çay bahçesi ile birleştiği yerde veya eski sabit Pazar girişinde kaldırım üzerinde bir büfe olduğununa dikkat ettiniz mi?
  Bu Bostancı da hiç belediye yok mudur?
  Hatta belediye zabıta birimi bu gecekonduya 30 metre ileridedir.
  şimdi belediye zabıtasına sormak gerekir. Böyle kaldırım ve cadde ortasında kaçak yapılaşmaya nasıl izin veriyorsunuz. Bu külübeye su nasıl geliyor. Herhalde elektrik sorunu da yok. Kaçak su ve elektrik işleri nasıl çözüme kavuşuyor.
  Bu gecekondu büfe yasal işlemlerini yapsın ve de kaldırım ve cadde ortasından çekilirse, iş yeri sahibine bol kazanç dileriz. Bu kulübenin sahibi işyerinden 20 metre uzaklıktan kulübesini seyretsin. Hiç Bostancı ya yakışıyor mu böyle kondu? Bu kondu hem de Bostancı merkezindedir.
  Bu düzensiz işin arkasında belediye yoksa , valla dişlerimi kırarım.

  61-HALİL AĞDIK 05.06.2007 19:20:53

  Bostancı Gösteri Merkezini Minibüs yolu ile birleştiği meydan yeniden düzenlenmekte olup işler büyük çoğunlukla bitmiştir.Bu düzenleme ile Sahil yolu E-5 bağlanacaktı.Burada birileri girdi ve eski Taç spor tesislerine birden konut yapma ihtiyacı doğdu(!). Durum bu oluncada meydan düzenlemesi beklenen faydayı vermezken sokaklarda trafik terörü estirmeye başladı.E-5 den gelip Maltepe'ye gidecekler alt geçişten geçip Bahçelerarası sokaktan dönüp Gümüşcü sokağa girmekte ve oradanda Tariki sokaktan geçip Minibüs yoluna girmektedirler.Altıntepe'den gelip Alt Bostancı'ya geçmek içinde alt geçit kullanılamakta ve ilerden Akbank'ın önünden geri dönmektedirler. Yeni düzenlemeye göre trafiği oturmayan belediye okullarında bulunduğu sokaktaki trafik terörünü görmezden gelmektedir.4 Haziran günü Bostancı'da olan zincirleme trafik kazası ile ilgili video kayıtları aşağıdaki linktedir.Yolu daraltığı için kazaya neden olan kamyon'u oradan yazılı şikayetlere rağmen çekemiyen zihniyet kime hizmet etmektedir.
  http://www.youtube.com/profile?user=ramtinc
  Daha güzel bir Bostancı için duyarlı olalım.Olmayanları uyaralım. Ramazan TINÇ

  62-BİLSEL GÜL 07.06.2007 18:31:33

  Bildim bileli çöp toplama sorunu çözülemiyor.
  Birkaç gün evvel Bostancılı arkadaşımızın ilginç önerisini okudum.
  Arkadaşımız diyor ki ; zengin atıklar (cam, sişe, kağıt, karton ve plastik ) çöp kontenyerine atılmadan ayrı poşette toplanmasını ve bu işlemleri yapandan çöp parası alınmamasını belediyeye teklif ediyor. Müthiş bir ileri görüş, bence. Eğer bu tür çalışma olursa belediye çöpten büyük paralar kazanır. Belediye düşünmelidir. Pratikte ne gibi sorunlar olur onu bilemem ama bu konu da bize yani halka danışırsa sistemi oluşturabilir. Diğer bir önemli konu da çöp kontenyerlerimizden kiymetli atıkları toplayan çekçekçileri hizaya getirmektir. Yaz devam ediyor. Sivrisinek ve sinekler her an meydana çıkabilirler. Bu konuda da önlem bekliyorum.

  63-ÜLKÜ OZAN 08.06.2007 12:47:49

  Neler oluyor neler !
  KİşİYE ÖZEL KAMU ALT GEÇİTİ !
  İBşB’si DÜNYADA BİR İLKİ BOSTANCI DA GERÇEKLEşTİRDİ.
  İBşB ‘si eski taçspor arazisini imara açtı.
  Platform ne demişti ;
  Bostancı da;
  a- Meydanlarımız yoktur. Evimiz dışında gezeceğimiz ve temiz hava alacağımız meydana gereksinimiz vardır.
  b- Kültür Merkezimiz yoktur. İnsanların güzel sanatlara da gereksinimi vardır. Hayat yemek ve içmek değildir. Biz Bostancı’lıların tiyatroya ve konser dinlemeye de hakkımız vardır.
  c- Otoparkımız yoktur. şu anda bile tüm cadde ve yollarımızın şağlı ve sollu olarak araçlar tarafından işgal edilmiş durumdadır. Hele çarsamba günü kurulan semt pazarı yüzünden araç trafiği tamamen kilitlenmektedir.
  d- Kadıköy İlçesi Afet Yerleştirme Planında 11.000 m. karelik alan deprem anında
  kullanılımda olması için afet planları içine alınmıştır. Bostancı da depremde kullanılabilecek tek yeşil alandır. Bu bakımdan Emin Ali Paşa caddesi kenarında bulunan eski Taçspor kulübünün tesis alanlarının imara açılmaması gerekmektedir. Bostancı’lıların nefes alacağı bu yeşil alanın elden çıkarılması demek gelecek nesiller içinde ihanet olacaktır.
  Sonra neler oldu ;
  Platform olarak, Eminali Paşa geçit köprüsünün projelerinin yanlış olduğunu belirterek Platformla birlikte çalışılmasını önerdik. Büyükşehir belediyesi halka tepesinden bakarak hatalar zincirine devam etti. Belediye israrla Taçspor alanının imara açıldığını bildirdi.
  Alt geçit olmadan yaya ve araç trafiği hiçbir sorun olmadan devam ediyordu. Yeniden düzenleme ile araç ve yaya trafiği içinden çıkılmaz hal aldı. Trafik kazaları daha fazlalaştı. Araçlar zaten yoğun olan Bostancı sokaklarında dolaştırıldı. Hatta ana arter yolu okulların bulunduğu sokaklardan geçirdiler. Benzin ve mazot tüketimi arttı.
  Bu yanlış mühendislik hizmetleri imara açtığı yeşil alana oturacak kişi için proje üretti.
  Bunlar kadar önemli olan ise ; imara açılan yeşil alan yapılacak bloklar kişiye özel alanlar yaratıldı. Halbuki, E-5 ten gelerek Altıntepe’ye dönecek araçlar geçit altından Altıntepe’ye dönüş yolu yapılmalıydı. Üst geçitten dönüşlerde trafiği tıkadılar.
  Platform olarak araç alt geçitine yüksek kapasitede yağmur sularını boşaltmak için pompa konulması talebimizde göz ardı edildi. Daha ilk yağmurda apartımanlar ve köprü geçit altı su ile doldu. Yol trafiğe kapatıldı.
  Sayın Büyükşehir Belediyesi yetkilileri halkın dinlemezseniz başınız çok belaya girer, altından kalkamazsınız.
  Başbakan’a bu alt geçiti açması için bekliyordunuz. şimdi ne yapacaksınız. Başbakan gösteri merkezine geldiğinde bakalım ne yapacaksınız.
  Sayın Büyükşehir yetkilileri ; halkı dinleyin. Yukarıdaki dört adetle sınırlı görüşlerimize önem vermek zorundasınız. Hadi bakalım, imara açtığınız yere taleplerimiz dışında konutlara izin verinde görelim.
  Sizlerden hakikaten çekinmemiz gerekir. Halkı dinlemeyen, ben yaptım oldu diyen zihniyet ile daha çok uğraşmak gerekir.
  Korkarım, yakında onbeş metre karelik gösteri merkezi yanına da cami yaparsınız. Sizler hem tehlikeli ve halkı aptal sayan uyanık kişilersiniz. Bilemiyorsunuz, burada yapılan işlerin AKP ‘nin hesabına yazıldığını.
  Bostancı’nın can damarı yeşil alanı imara açar, imara açılan yerin alanını küçültmemek için alt geçiti hokkabazlık geçitine çevirdiğinizde her yağmurda geçiti su basar, araç geçiş yollarını okul önlerinden geçirirseniz Bostancı’nın nüfusunu da azaltmaya karar verdiğiniz , düşünülür.
  Kişiye özel alt geçit yaptığınıza göre sizlerden her şey beklenir.

  64-BAHAR KADIRGALI

  Böyle rezillik görülmemiştir.
  Bir akşam üstü alt bostancı dan geçme cesaretini gösterecek babayiğit arıyorum. Her taraf pislik ve çöp içinde. Hele o pis kokular kesif sis dumanları ile yayılmış ortamdan geçmek ne mümkün. Midem bir dakikada bulandı.
  İster istemez Selami öztürk’ten evvelki Bostancımı arıyorum.

  65- ERDOĞAN ÇULCU

  Bostanlar arası sokakta oturuyorum.
  Tünelin oraya Pazar kurulacak olduğunu öğrendim.şimdi bu Pazar yeri kurulduğunda sokaklarımız pazarcıların arabaları ile dolacak. Sokaklarımız dar. şunu demek istiyorum. Bir yangın veya cankurtaran gerektiğinde bu araçlar sokaklarımızdan nasıl geçecekler. Bu konuyu belediyemize hatırlatmak isterim. Tahmin ederim, belediye hemen tedbirini alır. Bir de Pazar yerinin yanında ilk öğretim okulumuz var. Pazar yerleri okulların yanında olursa çocuklarımız çıkacak gürültüde nasıl eğitim yapacaklar. Saygıdeğer büyük başkana bu konuda bilgi verilmiyor mu? Sıkıntıları belediyeye mavi masaya yazdım. Bir aydır yanıt bekliyorum.Herhalde büyük başkana yazım gitseydi, hemen yanıt alırdım. Belediye yoksa işlerini koyverdi mi?
  şimdiki pazar yerini niçin kaldırılıyor. Anlamak mümkün değil. Oradan ne güzel alış veriş yapıyorduk. Hem orası merkezi yer. Pazar yerini değiştirmekle halka zorluk çıkartılıyor. Sayın başkan halkın partisinden değil mi? Halka hizmet için gelenler halka hizmet ederler.Hem sonra Pazar yerine gittiğimizde alt bostancıda mis gibi kokoreç yiyorduk. Bizim sokakta kokoreçci bulunmuyor. Yani kokoreçede hasret kalacağım.
  Sayın yetkili, samimi ve içten duygu ve düşüncelerimi mavi masadan yanıt alamadığımdan bu köşede yazıyorum. Bostanlararası sokakta yoğun sorunlar yaşamadan gerekeni yapın.
  Bu konuda bir teklifim var. Saygıdeğer muhtarımız çamaşırcı deresinin üstünü kapatılarak semt pazarı yapılması gerektiğini açıklar. Bu büyük değerli insanımızın görüşlerine itibar edilmesi gerekir. Muhtarımızın teklifini olumlu karşılıyorum. Hem sonra dere üstü kapatıldığında şimdiki Pazar yerinde olmayan tuvaletler burada uygulaması mümkündür. Dere üstüne bir delik açılarak pazarcılar işlerini bitirirler. Bu arada tuvaletlere su getirme sorunu çıkabilir. Bunun çözümü nasıl olur bilemem ama şimdiki Pazar yerinde olduğu gibi ağaç yapraklarıyla temizleme işlemlerini gerçekleştirirler. Hiç olmazsa pet sişelerine doldurulan pazarcı sidikleri bahçelere atılmayarak çamaşırcı deresine koyverilir. Hatta ileri tarihlerde dere üstüne sabit dükkanlar yapılarak Kadıköy belediye meclisi üyelerine verilir. Bu değerli meclis üyelerimizde bu yerleri uygun fiata eşine dostuna verir. Bu iş yerlerinin elektriği ve suyu da muhtarlıktan temin edilir.
  Yirmi yıl içinde Bostancı ne hale geldi, değil mi?

  66- RIZA BALGATLIOĞULLARI

  Bostancılı bir arkadaşımızın Platforma bilgi olarak gönderdiği yazıyı bilgilerinize sunuyoruz. Bilgi yazıları yayınlamamamıza rağmen Sayın Belediye Başkanı Selami Öztürk’ü büyük sorunlar beklediğini belirtmek için not ediyoruz.
  Tabii olarak Bostancı’lı arkadaşımızın arkasındayız. Sayın Selami Öztürk yıllarca Bostancı’lıları inim inim inletip el kapılarına muhtaç ettiğinden Sayın Selami Öztürk’ün başının beladan kurtulmamasını temenni ediyoruz.

  “”””Selamlar,
  İnternet üzerinde bugün boş zamanımda dolaşırken platformunuza rastladım.
  Bir Bostancılı (Mehmet şevki Paşa Caddesinde oturuyorum) olarak pazar hakkındaki sıkıntıları okuyunca hayretler içinde kaldım.Bugüne kadar bana uzak olduğu için sadece çarşamba akşamüstü (o da bindebir) araba ile caminin oradan Bağdat Caddesini keserek sahile inerken sıkıntı yaşıyordum.Ama okuduklarımı düşününce(arabaların evlerine girememesi-okul servisleri-ambulans-bahçelerin talanı-yerleşik esnafın sorunları) orada yaşayanlar için gerçekten korkunç.
  Üstelik bu çağda herkesin araba ile pazar ihtiyaçlarını karşılama imkanı varken.
  Ana sayfanızda sevindirici bir şey yazılı; Tülay Hanım pazarın kalkacağını ifade ediyor.
  Bu doğrumudur..? Kalkacaksa yine Bostancı içinde o sokaktan alınıp bu sokağa taşınacak ve sorun oradan başka yere mi taşınacak, yoksa tamamen kaldırılacakmıdır.Doğru olanı tamamen kaldırılmasıdır.Bilginiz varsa ve benimle paylaşırsanız sevinirim.Bu konuda her türlü tepkide bende sizinleyim.
  Saygılarımla””””

  Ya, işte böyle Sayın Selami Öztürk beyefendi, yıllarca Bostancı’lılara Pazar yerinin kalkması için imza toplattınız. Bu uğurda pek çok Bostancı’lı hayatını kaybetti. Tarafınızdan tavsiye edilen makamlara dilekçe yazdırdınız. Halkı limon gibi sıktınız. Üstüne üstlük sonradan limona su da kattınız. Bu nezih, kibar Bostancı’lıların bu arayışlara ve eziyetleri çekmeye hakları varmıydı?
  Bostancı’lı uyandı. şimdi ne yapacaksınız.
  2007 Mart’ında yine aday olmanızı bekliyoruz. Kaçmamalısınız. Eğer halka hizmet verdiğinizi düşüyorsanız , kaçmamalısınız.
  Muhteşem bir hesablaşmaya sizleri bekliyoruz.

  67- BOSTANCI SAHİPLERİ PLATFORMU

  Guguk mühendislere ve guguk şehir plancılarına ithaf olunur.
  Asağıdaki yazı Sayın Ramazan Tınç tarafından bilgi olarak Bostancı Sahipleri Plarformuna gönderilmiştir.

  “”””Sevgili Bostancı Sakinleri,
  Dün yine meşhur alt geçit çıkışında 3.kaza oldu.Alt geçiş ve Gümüşçü sokaktaki rezaleti videoya kayıt ettim.Yayınladığım link aşağıdadır.Yarın okullar kapandığı için çocukların karşılaşacağı rezaleti çekemedim.Hangi gerekçe ile okullar(üç okul var) sokağı ana yol trafiğine açıldı.Bu rezalete katlansak bile Allah korusun kazalarda ne yapacağız.Minibüsler güzergah işini bırakmış okul sokağının önünde çirit atıyor.30 Metre ötede Belediye Zabıtası var ve karışmıyor.Malum son düzenlemeden sonra Zabıtalarda araçlara ceza yazabiliyor.Bu keşme keşliğe dur denmezse çok değil bu gidişle Bostancı yaşanmaz hale gelecektir.Bunu önlemek için herkes bu platforma destek vermelidir.Yarın geçtir.
  Saygılarımla...Ramazan TINÇ
  http://www.youtube.com/watch?v=z_F1Yfze0zA “”””

  Akşam saatlerinde alt geçit altındaki trafik sıkışıklığına dikkat edelim. Bu araçların % 80 i Altıntepe’ye girmektedir. Yeşil alanı imara açtıran ve sonra bu alandan sahşi malı olduğu gerekçesi ile alt geçitten Altıntepe’ye yol verdirtmeyen sahış kim acaba? AKP ye yakınlığı nedir?
  Yeşil alana yapılacak iki blok apartımanın getirisi için bu halka bu eziyet çektirmek ne demektir.
  Bu yeşil alan bir depremde Bostancı halkının toplanacağı tek alandır. Bir, iki kişinin özel çıkarı için Bostancı halkı kıyma makinalarına atılmaktadır. Kadıköy Belediyesinin bu alanı deprem için toplanma alanı olarak tesbit etmesi ve İBşB inde halka rağmen bu halkın yeşil alanını peşkeh çekmesi utanılacak bir durumdur.
  Geleceğimiz olan çocuklarımız ve torunlarımız için Bostancı’ya yapılan ihaneti lanetliyoruz.

  68-ÜLKÜ OZAN

  Eski Taçspor alanının bulunduğu yer yeşil alandı. Bir türlü yolla imara açıldı. Halbuki, Kadıköy İlçesi Bostancı semti Afet Yerleştirme Planında 11.000 m. karelik alan deprem anında kullanılımda olması için afet planları içine alınmıştı. Bostancı da depremde kullanılabilecek tek yeşil alan burasıdır İBşB si buranın depremde insanlara güvenceli korunak yeri olduğunu bilmiyor mu? Bu alanı şaibeli olarak nasıl olur da imara açarsın.
  Bostancılılar burasının 25 yıllık mazisini biliyor. Bu alanın imara açılması için Kadıköy belediyesi şartlarına uygun olmadığı için imara açmadı.
  Peki öyle ise İBşB bu alanı imara açmak için hangi şartlarda anlaştı? Bu sorumuzun yanıtını veremezsin. Ya işte böyle.

  69-ÜLKÜ OZAN

  Gösteri merkezi altında Emin Ali Paşa caddesine alt geçit yapılarak trafik uygulamaları değiştirildi. Soru : E-5 ten gelen araçlar Altıntepe yönüne nasıl gidecekler. Yanıt : E-5 ten gelen araç alt geçitten geçerek 100 metre ilerideki Mado ‘nun köşesine gelerek gümüşçü sokağa dönecektir. Bu yol çok dar olup iki araçın beraber yol almaları çok zordur. 50 metre sonra Altıntepe’ye gidecek araç okulların yoğun olduğu bu alanda Bostan Tariki sokağa doğru sağa dönüş yapacaktır. Dönüşten sonra 60 metre sonra tekrar sağ tarafa dönerek Emin Ali Paşa caddesine gelecektir. Ve dosdoğru alt geçitin üstünden Altıntepe semtine yol alacaktır.
  Bu iş sol kol ile sağ kulağı tutmaya benzemektedir.
  Peki, bu hilkat garibesi trafik düzeni neden böyle olmuştur?
  Bunun yanıtı gayet açıktır.Çünkü , eğer E-5 ten Altıntepe’ye gidecek araçların yolu tam alt geçit bitiminde sola doğru yol yapılsaydı tüm araçlar direk olarak, dolanmadan doğru altıntepe’ye geçiş sağlayacaklardı. Neden böyle oldu. Nasıl böyle bir mühendislik harikası geçit üretildi!
  Yanıt mı?
  Gayet basit.
  Eğer geçit altından Altıntepe’ye yol verilirse bu zaman İBşB tarafından imara açılan yeri satın alan kişinin arazisine tecavüz olacaktı. Halbuki bu arazi satışı ile İBşB sinin geçit yapma kararı almaları ayni günlere denk gelmektedir.
  Bilmem anlatabildim mi? Sayın seyirciler!!!

  70-ÜLKÜ OZAN

  Bostancı’lıların sesine kulak vermelisiniz. Bostancı Sahipleri Platfomumuza gelen bilgi notlarını toparlayarak aktarmak istiyorum.
  Bu köprülü kavşak proje uygulamaları hatalıdır.
  Köprü olmadığı zaman (eski durum) trafik yoğunluğa rağmen sorun olmuyordu. Hatta trafik kazalarına şahit olmuyorduk. Bu köprülü kavşak yapımından sonra sert müsademeli kazalar olmaya başlamıştır.
  Proje hatalarından bahis etmek istiyorum.
  1- Altın tepe yönünden gelen araçlar Bostancı Bahçelerarası yoldan Bağdat caddesine geçiş yapmak istediklerinde ; köprü üzerinden Emin Ali Paşa yoluna devam edecekler. Bu geçiş Vükela caddesi başına kadar devam edecektir. Burada U dönüşü yapılarak tekrardan köprüye giriş yapmadan Bahçeler arası sokağa dönecektir.
  2- E-5 (D-100) otoyolundan gelen araç , Altıntepe’ye geçiş yapamak isterse ; yeni yapılan köprülü kavşak altında Bahçelerarası sokağa gelerek sağ taraftaki Mado işyerinden Gümüşçü sokağa oradan tekrar Bostan Tariki sokağa ve oradan sağ tarafa Emin Ali Paşa caddesine varacaktır. Buradan da sağa dönerek Altıntepe’ye doğru yoluna devam edecektir. Bu geçişte yolun sol tarafları her zaman araçlar ile dolu olduğundan devamlı kavga ve trafik kazaları olacaktır. Bunun dışında araçların yönlendirildiği bu sokalarımızda ilkokul ve Lise’lerimiz bulunmaktadır.

  Çözüm :
  1- Altıntepe’den Emin Ali Paşa’ya araçlar yönlendiğinde köprü üstünde 75 metre sonra araçların geriye dönüşü için göbek yapılmalıdır. Altıntepe’den gelen araçlar Vükela caddesi başlangıçına kadar gitmeyecektir. Hem bu göbekten Bahçelerarası sokağa girilerekBostancı’dan Bağdat caddesine çıkış yapılacaktır. Trafik göbeği Bostan Tariki sokağı çıkışının biraz ilerisinden dönüş verilmelidir. Bu göbek için kamulaştırma yapılacaktır.
  2- E-5 ten gelen araçların Altıntepe’ye yol almaları için geçitin altındaki tünelden 5o veya 75 metre sonra sola dönülerek Altıntepe tarafındaki Emin Ali Paşa caddesine bağlanması gerekir. Eski Taçspor alanı yeşil alandan imara açılmasından dolayı kamulaştırma gerekmektedir. Bu alanın imara açılması ile köprülü kavsağın ayni tarihlere gelmesi manidardır. Zaten bu alt geçit alanının bir işe yaramaması yani işlevini görmemesi sırf imara açılan yeşil alanından özel kişinin faydalanması yüksek değerde rant elde etmesini sağlamaktadır.
  Bu yeşil alana iki adat blok dikildiğinde ileri tarihlerde bu binalarda oturan haramzadeleri göreceğiz. Bu yazılarımız Bostancı tarihine ışık tutacaktır.
  Taleplerimiz ;
  1- Eski Taçspor alanı beklenilen depremde halkın korunma alanı olarak kullanılmalıdır. Bostancı da depremde toplanma yeri yoktur.
  2-Söz konusu alana konser salonu, alışveriş merkezi, müzik salonu ve ressamlar için standlar yapılabilir.
  3-Çevre düzenlemesi yaparak meydan ve park alanları yapılmalıdır.
  4- Diğer yönden Bostancı’nın çilesi olan araç park sorunu katlı otoparkla çözülür.

  Bu alanı haramzadelere bıraktığınızda Bostancı’lılar kendi alanlarından kovularak Bostancı da anarşi tohumları yeşerecektir. Bostancı’lıların nefes alacak alanların birilerine verilmesini kabul etmiyoruz. İnsana yeme ve içme yeterli değildir. İnsan sosyal varlıktır. Söz konusu olan insan gibi yaşama taleplerimizi yıllarca dillendirildiğimizden, yöneticiler çıkarlarını düşünmeden halka hizmet götürmeleri söz konusu olmalıdır.
  25 yıl evvelki Bostancı’yı özlüyoruz. Politikacılar yeşillik alanlarımızı parça parça gözden kaybettiler. Bu alan Bostancı’nın kalan son yeşil alanıdır.
  Eski Taçspor alanını İnsanlık ve gelecek kuşaklar için Bostancı’lılara bırakmalısınız.
  Düşünün ve karar verin. Ama halkın talebleri karşısında düşünmek politikacıya yarar sağlamaz.

  71- ÇETİN AKAR 15.06.2007 18:20:04

  Gösteri merkezi altında Emin Ali Paşa caddesine alt geçit yapılarak trafik uygulamaları değiştirildi. Soru : E-5 ten gelen araçlar Altıntepe yönüne nasıl gidecekler.
  Yanıt : E-5 ten gelen araç alt geçitten geçerek 100 metre ilerideki Mado ‘nun köşesine gelerek gümüşçü sokağa dönecektir. Bu yol çok dar olup iki araçın beraber yol almaları çok zordur. 50 metre sonra Altıntepe’ye gidecek araç okulların yoğun olduğu bu alanda Bostan Tariki sokağa doğru sağa dönüş yapacaktır. Dönüşten sonra 60 metre sonra tekrar sağ tarafa dönerek Emin Ali Paşa caddesine gelecektir. Ve dosdoğru alt geçitin üstünden Altıntepe semtine yol alacaktır.
  Bu iş sol kol ile sağ kulağı tutmaya benzemektedir.
  Peki, bu hilkat garibesi trafik düzeni neden böyle olmuştur?
  Bunun yanıtı gayet açıktır.Çünkü , eğer E-5 ten Altıntepe’ye gidecek araçların yolu tam alt geçit bitiminde sola doğru yol yapılsaydı tüm araçlar direk olarak, dolanmadan doğru altıntepe’ye geçiş sağlayacaklardı. Neden böyle oldu. Nasıl böyle bir mühendislik harikası geçit üretildi! Yanıt mı?
  Gayet basit.
  Eğer geçit altından Altıntepe’ye yol verilirse bu zaman İBşB tarafından imara açılan yeri satın alan kişinin arazisine tecavüz olacaktı. Halbuki bu arazi satışı ile İBşB sinin geçit yapma kararı almaları ayni günlere denk gelmektedir.
  Bilmem anlatabildim mi? Sayın seyirciler!!!

  72- ENGİN şENDİR 15.06.2007 20:27:35

  Bostancı'da 0-1 Karayolu ile Bağdat Caddesi ve sahil yolunu birbirine bağlayan ve yapımı yeni biten tüneli de su bastı. Belediye yetkilileri, Lunapark kavşağı olarak bilinen ve 5 Haziran 2006'da 4 milyon 726 bin 695 bin YTL'ye Teryap Termik Makine Yapı Sanayi ve Ticaret Limited şirketi'ne ihale edilen yolun trafiğe açıldığını, ancak çalışmaların henüz tamamlanmadığını, bu nedenle su birikmesi meydana geldiğini belirtti. Ekiplerin çalışması sonucu su tahliye edildi ve tünel trafiğe açıldı.
  Platformun çevre sorunları içeriğinde araştırma yapıldığında ; platform yapılacak alt geçite konulacak pompanın kapasitesi üzerine İBşB nin dikkatini çekmişti. Bu ikaza rağman ne İBşB ve ne de Teryap firması ikazlarımıza önem vermedi.
  Çok biliyorlar ya! İşte böyle aldanırsınız. Bu geçit inşaatının tamamlanmasından sonra bakalım hangi mühendis “onay” verecek. Taçspor alanını küçültmemek için alt geçit altından Altıntepe araç dönüşünü yapmayanlar büyük vebal altındadır. Böyle yapılmadığı içinde yapılan her şey şaibelidir. Halkı kandırmayın. Halkın depremden sonraki tek korunma alanını elden nasıl çıkarırsınız.
  Diğer bir konu da ; bedensel özürlü vatandaşlarımız bu araç ve yaya trafiğini nasıl kullanacakları sorunudur. Bu ülke de bedensel özürlü vatandaş yok mudur? Bedensel özürlü Bostancı’lılar Altıntepe’ye veya Alt Bostancı’ya gidecekleri zaman her zaman Kadıköy Belediyesinin “Engelliler Servisi” ine mi telefon (4440081) ederek araç isteyecekler.
  Her yağmur yağışta trafik sekteye uğrayacak olursa vay benim köse sakalım.

  73- ÜLKÜ OZAN 20.06.2007 18:32:17

  Haberiniz var mı ?
  Belki de yoktur!
  Eğer Alt Bostancı’ya geçebilirseniz ; tabii olarak gündüz vakti, Osmanlı’dan miras kalan muhteşem camaşırcı köprüsünün karşısına geçerek sanat güzelliğini görebilirsiniz. Türk olarak iftihar edeceğimiz sanat eseri. Fakat gel gör ki bakımsızlık içinde.
  Platformumuz “Bostancı İletişim Platformu” iken İstanbul Büyükşehir Belediyesine Bostancı’lılara hediye kalan bu sanat eseri için gerekenin yapılmasını yazılı bildirmiştik. Hatta İBşB den altı kişilik heyet gelerek bu eserimizin varlığından bilgileri olmuştu. Muhteşem yapı için İBşB den gelen uzmanlar hayretlerini gizlemediler. Bostancı Sahipleri Platformu olarak tekrar İBşB ne müraacat ettik. (Çevre Sorunu REF 1) Aradan iki yıl geçmesine İBşB konu ile ilgilenmedi. Çünkü bu alanda imara açılacak , konut kondurulacak, yani rant getirecek bir iş yoktu. Tarihi mirastan önce ceplerin ısınması söz konusu olmaktadır.
  Ve yine, tarihtan miras kalan ceşmemiz ve nişangahımızda onarılmak için beklemektedir.
  Halbuki, bu üç anıt Bostancı’nın iftihar ettiği üç eserdir.
  Kültürümüzü konutlara tercih edenleri kınıyorum.
  Bilindiği gibi, çamaşırcı deresi köprü girişi İstanbul’a girişi kontrol eden yerdir. Maalesef bu çamaşırcı köprüsünden geçmeyerek dağlardan kaçak olarak İstanbul’a gelenler bu eserlerimizi bu yüzden hor görmektedirler.

  25.Ağustos.2006 da Sayın Rüçhan Pekgün Platforma çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor. Aynen benim gibi. Ama “hadi yürüyün, arkanızda ben varım” demekle olmaz.

   

 • Bu site İstanbul İl'i Kadıköy İlçesi Bostancı semtinin sorunları ile ilgilenir.

  E-Posta : mail@bostanciplatformu.com

  © 2003